Jakim cudem to znów się dzieje? Kierowcy wciskają ten przycisk, a nie mogą

Wystarczą niewielkie opady deszczu, by kierowcy zaczęli nadużywać świateł przeciwmgielnych. Mandat za to wykroczenie nie jest szczególnie duży, ale niebezpieczeństwo, które się powoduje - już tak.

Światła przeciwmgielne powinny być wykorzystywane tylko w chwilach znacznego ograniczenia widoczności. Niewielkie opady deszczu go nie powodują.

Tylne światła przeciwmgielne - kiedy włączać

Tylne lampy przeciwmgłowe należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Pełnią rolę sygnalizatora zwiększając widoczność pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Mają znacznie większą moc świecenia niż zwykłe lampy pozycyjne, dlatego można je stosować wyłącznie w określonych warunkach.

Możliwość używania świateł przeciwmgłowych reguluje art. 30 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, tylne światła przeciwmgłowe można włączyć, gdy widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest mniejsza niż 50 metrów. Powodem ograniczenia widoczności może być mgła, opady deszczu lub opady śniegu oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Reklama

Przepisy wyraźnie zaznaczają, że w przypadku poprawy widoczności tylne światła przeciwmgłowe należy natychmiast wyłączyć. Jest to bardzo ważne, ponieważ jadący za nami kierowcy mogą być oślepiani przez intensywne, czerwone oświetlenie.

Światła przeciwmgielne przednie - jak korzystać

Nie każdy samochód jest wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe. Jeśli takie oświetlenie znajduje się na wyposażeniu pojazdu, to zgodnie z przepisami powinniśmy ich używać razem ze światłami mijania, gdy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza. Powodem może być mgła, mocne opady deszczu, śniegu, a także dym lub smog.

Przepisy umożliwiają używanie przednich świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - od zmierzchu do świtu - na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Decyzja o tym, czy używać przednich świateł przeciwmgłowych zależy wyłącznie od kierowcy. W trudnych warunkach kierowca nie powinien wahać się przed użyciem dodatkowego oświetlenia.

Mandat za niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgielnych

Niewłaściwe korzystanie ze świateł jest karane mandatem. Mowa o sytuacji, gdy kierowca nadużywa tylnych świateł przeciwmgłowych pomimo widoczności na drodze wynoszącej 50 lub więcej metrów. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Naruszenie dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych jest równoznaczne z mandatem w wysokości 100 złotych. W obu przypadkach należy jeszcze doliczyć 2 punkty karne.

Warto pamiętać również o konieczności użycia przednich świateł przeciwmgłowych podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Za takie wykroczenie przewidziano karę w wysokości od 150 do 300 złotych oraz 3 punkty karne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy