Jakie przepisy obowiązują na parkingach pod marketami?

Do spornych sytuacji dochodzi często tam, gdzie kierowcy nie wiedzą, jakie przepisy obowiązują. Często to właśnie na parkingach pod supermarketami zdarzają się drobne kolizje związane z nieustąpieniem pierwszeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy obowiązują i czy na parkingu pod supermarketem można dostać mandat.

Parking jest strefą ruchu, a to niesie określone konsekwencje
Parking jest strefą ruchu, a to niesie określone konsekwencjeStanisław BielskiReporter

Chociaż rozwijane prędkości w miejscach takich jak parkingi pod supermarketami nie są wysokie, często i tak kierowcy doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji, które kończą się w najlepszym razie nerwami, a w gorszym porysowanym czy powgniatanym nadwoziem. Wszystko przez to, że nie każdy ma świadomość czy i jakie przepisy, choćby te dotyczące pierwszeństwa, obowiązują.

Droga wewnętrzna a strefa ruchu

Wszystko zależy od tego, jaki status ma dana droga. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami - drogą wewnętrzną i strefą ruchu. Ta pierwsza oznacza, że przepisy ruchu drogowego na danym terenie nie obowiązują, a policja nie ma prawa wystawiać mandatów czy interweniować - chyba, że mowa o skrajnym przypadku, np. pościgu za przestępcą czy pijanym kierowcą. Na drodze wewnętrznej można jeździć... bez prawa jazdy czy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a zasady poruszania się po niej określa właściciel danego terenu, np. instalując znaki drogowe.

Parkingi pod supermarketami zwykle mają status strefy ruchu, a to oznacza, że kierowcy muszą się na nich stosować do obowiązujących przepisów ruchu drogowego - zarówno tych związanych z ograniczeniem prędkości jak i pierwszeństwem przejazdu. Zatem, jeśli oznakowanie poziome lub pionowe nie stanowi inaczej, w strefie ruchu trzeba ustępować pierwszeństwa zgodnie z zasadą "prawej ręki". Piesi w strefach ruchu muszą poruszać się po chodnikach lub wyznaczonych ścieżkach. Z tym właśnie jest problem, bo często parkingi są po prostu placem bez specjalnych dróg dla pieszych. W tym wypadku należy po prostu zachować ostrożność i prowadzić oraz przemieszczać się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.

Mandat w strefie ruchu

W przeciwieństwie do drogi wewnętrznej, na której to właściciel może wystąpić o ukaranie kierowcy, w strefie ruchu policja ma pełne prawo, by interweniować i nakładać mandaty zgodnie z taryfikatorem. Zatem jeśli kierowca doprowadzi do kolizji spowodowanej np. nieustąpieniem pierwszeństwa, dostanie mandat, który wynosi 350 zł oraz sześć punktów. W przypadku pieszych sprawa się komplikuje, bo, jak wspominaliśmy, w strefie ruchu przechodnie powinni poruszać się po wyznaczonych ścieżkach. Co, jeśli ich nie ma? Wtedy pozostaje im uważać na samochody i poruszać się po drodze zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania - ewidentnie jednak przepisy w tej kwestii wymagają doprecyzowania, np. w sytuacji, gdy wycofujący z miejsca parkingowego kierowca potrąci pieszego.

Ryzykował życiem, bo przegapił zjazd. Kamery widziały wszystkomateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas