Jak zapłacić mandat i co wpisać w tytule przelewu?

Ukaranie mandatem to zawsze sytuacja stresowa, a od pewnego czasu również niezwykle kosztowna. Jednak przekraczając przepisy, każdy kierowca musi się liczyć, że gdy zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy, to dostanie grzywnę. Dowiedz się, jak zapłacić mandat, dlaczego odbiorcą jest Urząd Skarbowy w Opolu oraz co wpisać w tytule przelewu.

Jak zapłacić mandat?

Mandat karny to jeden ze sposobów pociągania do odpowiedzialności kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej nakładane kary to:

 • mandat za przekroczenie prędkości,
 • mandat za brak przeglądu,
 • mandat za brak pasów,
 • mandat za brak światła,
 • mandat za brak prawa jazdy.

Zgodnie z najnowszym taryfikatorem mandatów kary mogą być bardzo wysokie i sięgać 5000 złotych. Jeśli popełniliśmy wykroczenie i policjant nałożył na nas karę, musimy zapłacić karę w ciągu 7 dni (w przypadku mandatu kredytowanego) bądź 14 dni (w przypadku mandatu zaocznego).

Reklama

Jak zapłacić mandat? Tak naprawdę mamy trzy możliwości uregulowania grzywny:

 • płatność bezgotówkowa bezpośrednio u funkcjonariusza,
 • wpłata w placówce pocztowej lub innym punkcie płatniczym,
 • płatność przelewem z wykorzystanie systemów bankowości online.

W pierwszym przypadku sytuacja jest klarowna. Po wystawieniu mandatu (oczywiście, jeśli go przyjmujemy) kierowca może zapłacić od razu kartą lub innym instrumentem płatniczym obsługującym formę bezgotówkową.

Jeśli chcemy skorzystać z drugiej opcji, najlepiej będzie wykorzystać odcinek B mandatu karnego, na którym znajdują się wszelkie konieczne informacje. Udając się do punktu płatniczego, wystarczy zabrać ze sobą ten odcinek i uiścić opłatę u pracownika.

Jak zapłacić mandat przelewem? W tym celu wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej
 2. Wybierz Przelew do Urzędu Skarbowego
 3. W polu symbol formularza wybierz Mandaty
 4. Ustaw miejscowość urzędu skarbowego jako Opole, a nazwę Pierwszy Urząd Skarbowy
 5. Wpisz kwotę mandatu karnego
 6. Jako typ identyfikatora dodaj numer PESEL
 7. Pole Okres rozliczenia pozostaw puste
 8. Jako identyfikacja zobowiązania wpisz serię i numer mandatu

Po uzupełnieniu wszystkich pól zatwierdzamy przelew i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami podanymi przez bankowość internetową.

Dlaczego płacę mandat do Urzędu Skarbowego w Opolu?

Wiele osób, które otrzymają mandat karny, zastanawia się, dlaczego w polu odbiorca wpisuje się Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Szczególnie jeśli mieszkają w zupełnie innej części Polski. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia 2016 roku zadania związane z poborem należności wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego przejął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Do końca grudnia 2015 roku grzywny nałożone w drodze mandatu karnego były wpłacane na konta poszczególnych urzędów wojewódzkich. W wielu przypadkach budzi to obawy, szczególnie w dobie tak szeroko nagłaśnianych oszustw internetowych, jednak jak widać, są one całkowicie nieuzasadnione.

Co wpisać w tytule przelewu płacąc za mandat?

Każdy przelew musi mieć tytuł. W przypadku mandatu należy w tym miejscu umieścić identyfikator zobowiązania lub tytuł płatności. W rzeczywistości jest to seria i numer mandatu karnego, który otrzymaliśmy. Jeśli nadal posiadamy druk, który wręczył nam funkcjonariusz — nie ma problemu, gdyż wystarczy przepisać odpowiednie litery i cyfry.

Co zrobić w przypadku, gdy nie mamy fizycznego mandatu? W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z urzędem skarbowym w celu ustalenia serii i numeru mandatu karnego. Po uzyskaniu tych informacji możemy bez przeszkód wpisać je w odpowiednie pole i zapłacić mandat przelewem.

Czytaj również:

W 2022 roku Polacy nagminnie popełniali jedno wykroczenie. A mandaty były srogie

Zdjęcia aut i kary dla spóźnialskich - co dalej z nowymi przeglądami rejestracyjnymi?

Kodeks drogowy 2023. Bezpardonowe i rewolucyjne zmiany dla kierowców

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy