Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym?

Na skrzyżowaniach z nazywanym potocznie pierwszeństwem łamanym często dochodzi do nieporozumień i kolizji z uwagi na to, że kierowcy nie wiedzą, jak używać na nich kierunkowskazów. W przeciwieństwie do skrzyżowań, na których ulice krzyżują się pod kątem prostym lub bliskim do prostego, te z pierwszeństwem łamanym wymagają nieco innego podejścia do tradycyjnego używania kierunkowskazów. Przepisy określają bowiem jasno, kiedy należy z nich korzystać.

Skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym to te, które najczęściej oznaczone są tablicą T-6, która pomaga kierowcom w orientacji na temat przebiegu skrzyżowania - stosuje się je wtedy, gdy droga główna nie biegnie na wprost, tylko zakręca w prawo lub w lewo. Dzięki niej kierowcy łatwiej mogą zorientować się w przebiegu skrzyżowania i sprawniej przez nie przejechać. 

Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, jak w sposób zgodny z przepisami używać na nich kierunkowskazów - chodzi głównie o tych kierowców, którzy jadąc drogą z pierwszeństwem, która zakręca wychodzą z założenia, że kierunkowskaz nie jest konieczny, bo “przecież są na głównej". Co na to przepisy?

Reklama

Ronda turbinowe dezorientują kierowców. Oto cała ich tajemnica

Kierunkowskazy na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym. Jak ich używać?

Zgodnie z zapisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym “kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru". Czym jest zmiana kierunku jazdy? Występuje ona właśnie wtedy, gdy droga główna prowadzi w lewo lub prawo - wówczas kierujący zmienia kierunek jazdy i jest zobowiązany odpowiednie wcześniej zasygnalizować ten manewr. 

Z kolei w innej sytuacji, gdy kierowca zjeżdża z drogi głównej w drogę podporządkowaną na wprost, nie zmienia kierunku jazdy, a zatem włączenie prawego kierunkowskazu nie jest w tym wypadku koniecznie. Czy policjant ukarze kierowcę, jeśli ten go włączy? Raczej nie, bowiem jest to też sygnał dla innych kierowców, którzy mogą oczekiwać, że brak kierunkowskazu oznacza, że kierowca będzie kontynuował jazdę ulicą główną. W świetle przepisów jednak kierunkowskazu w tej sytuacji używać się nie powinno.

Wjeżdżasz na pas rozbiegowy i co dalej. Kto ma pierwszeństwo?

Ile wynosi mandat za nieprawidłowe używanie kierunkowskazów?

Do zapłaty będzie 200 zł, na konto kierowcy trafią też cztery punkty karne. Za tego typu wykroczenie policja karze raczej rzadko, ale już w przypadku na przykład kolizji z pewnością znaczenie będzie miało to, czy ten, który ją spowodował używał ich w sposób zgodny z przepisami.

Czy można zjeżdżać z ronda z lewego pasa? Nie wiesz, możesz sporo zapłacić

Co ciekawe, w ustawie PoRD istnieje też zapis, że jeśli pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy (co może tyczyć się na przykład aut zabytkowych), “kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu." To samo tyczy się zresztą rowerzystów, którzy w przypadku, gdy poruszają się po jezdni na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym powinni odpowiednio wcześniej zasygnalizować zmianę kierunku jazdy.

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy