Jak sygnalizować uszkodzenie samochodu? Mało kto zna te zasady

Awaria lub kolizja może doprowadzić do unieruchomienia samochodu. Często okazuje się, że nie będzie możliwe usunięcie go z drogi - uszkodzenia mogą być zbyt poważne lub trzeba czekać do przyjazdu policji. Warto pamiętać o tym, że przepisy obligują kierowcę do właściwego sygnalizowania takiego postoju.

 

Szczegóły są opisane w art. 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy autostrad, dróg ekspresowych i szlaków poza terenem zabudowanym. Druga odnosi się do zasad stosowanych w terenie zabudowanym.

Sygnalizowanie uszkodzenia pojazdu poza miastem

Kierowca powinien pamiętać o tym, że na drogach szybkiego ruchu, z uwagi na wyższą prędkość obowiązującą poza terenem zabudowanym powinien pamiętać, że:

Reklama
  • sygnalizowanie postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej jest konieczne w każdym przypadku,
  • sygnalizowanie postoju pojazdu poza obszarem zabudowanym jest niezbędne w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
  • sygnalizowanie odbywa się poprzez włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
  • konieczne jest umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem na autostradzie i drodze ekspresowej oraz w odległości 30-50 m na innych drogach poza obszarem zabudowanym.

Warto przy tej okazji pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej zasadzie związanej z bezpieczeństwem. W unieruchomionym pojeździe nie powinni przebywać pasażerowie. W sytuacji, gdyby inny uczestnik ruchu nie zauważył stojącego na poboczu pojazdu, mógłby w niego uderzyć. Dlatego pasażerowie powinni opuścić pojazd i wyjść poza obręb drogi, a najlepiej przejść poza bariery ochronne i tam spokojnie czekać na pomoc.

Sygnalizowanie uszkodzenia pojazdu w mieście

Jeśli do unieruchomienia pojazdu w wyniku awarii lub kolizji doszło na terenie zabudowanym, przepisy są mniej restrykcyjne. Przede wszystkim należy włączyć światła awaryjne, a jeśli pojazd nie jest wyposażony w takie oświetlenie, korzystamy wtedy ze świateł pozycyjnych.

Oprócz powyższego kierujący powinien ustawić trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim. W drugim przypadku ważna jest wysokość - trójkąt nie powinien się znajdować wyżej

niż metr nad ziemią. Sygnalizowanie postoju jest obligatoryjne w miejscu, gdzie zatrzymywanie się jest zabronione.

Brak sygnalizacji uszkodzenia pojazdu. Jaki mandat grozi?

Prawidłowe sygnalizowanie postoju w wyniku uszkodzenia pojazdu to kwestia bezpieczeństwa. Inni użytkownicy drogi powinni wiedzieć odpowiednio wcześniej, że powinni zmienić pas ruchu lub zaplanować omijanie przeszkody.

Niedopilnowanie tego obowiązku może stworzyć zagrożenie na drodze, za co grozi mandat. Niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu silnikowego może zostać ukarane mandatem w wysokości 300 zł. Oprócz tego na konto kierowcy zostanie doliczony jeden punkt karny. Jeśli policjant uzna, że niedopilnowanie obowiązku doprowadziło do sprowadzenia niebezpieczeństwa na drodze, może ukarać grzywną do 1000 zł i 6 punktami karnymi.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy