Jak sprawdzić ile mam punktów karnych? Już nie kasują się po roku

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

Nowy taryfikator punktów karnych od początku 2022 roku sieje popłoch wśród kierowców. Oprócz wysokich stawek mandatów, nowe przepisy podwyższyły również liczbę punktów karnych za wykroczenia oraz wydłużyły czas ich przedawnienia.

Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych?
Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych?Stanislaw BielskiReporter
  • Punkty karne to dodatkowa sankcja za wykroczenia oraz przestępstwa popełnione przez kierowców w ruchu drogowym. 
  • Każde wykroczenie sprawia, że ich liczba ulega zwiększeniu, a po przekroczeniu ustalonego przez przepisy limitu kierowca musi się liczyć z utratą prawa jazdy.

Limit punktów karnych. Ile można ich mieć?

Aktualnie obowiązują dwa limity punktów karnych:

  • 24 punkty karne to limit obowiązujący kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów minimum 1 rok,
  • 20 punktów karnych to limit, który dotyczy młodych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów krócej niż 1 rok.

Każdy kierowca zaczyna z czystą kartą. Na jego koncie nie ma żadnych punktów karnych. Można je zdobyć dopiero po złamaniu przepisów ruchu drogowego.

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Kierowcy przez lata przyzwyczaili się, że punkty karne znikają po roku od dnia popełnienia wykroczenia na drodze. Kasowanie punktów następowało automatycznie, a dodatkowo można było skorzystać z kursu reedukującego liczbę punktów karnych w najbliższym WORD. Taki kurs trwał kilka godzin i kosztował około 300-400 zł. Kierowca mógł raz na pół roku skorzystać z takiej możliwości i usunąć 6 punktów karnych z konta.

Od 17 września 2022 roku przepisy w tej kwestii zmieniły się. Jedną z najważniejszych zmian jest przedłużenie okresu przedawnienia punktów karnych. Zgodnie z nowymi przepisami są to dwa lata, ale nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko od dnia zapłaty mandatu lub uprawomocnienia wyroku sądowego.

Po tym terminie nie można już korzystać z dostępnych wcześniej kursów redukujących liczbę punktów karnych. Podobne szkolenie będzie dostępne ponownie dopiero za jakiś czas na zupełnie nowych zasadach. Kurs reedukujący potrwa co najmniej 28 godzin i będzie realizowany w formie wykładów i warsztatów trwających cztery dni. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad szczegółami projektu.

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie ile mamy punktów karnych na koncie jest wizyta na najbliższym komisariacie policji, gdzie funkcjonariusz udzieli niezbędnych informacji.

Wystarczy wylegitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość. W zamian uzyskamy informacje o zgromadzonych na koncie punktach. Podczas takiej wizyty można poprosić o wystawienie stosownego zaświadczenia, którego koszt to 17 zł.

Dużo łatwiej sprawdzić punkty karne przez internet. Służy do tego Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0).

Wystarczy wejść na stronę internetową obywatel.gov.pl, a następnie w zakładce "Kierowcy i Pojazdy" wybrać funkcję "Sprawdź punkty karne". Po otwarciu w nowym oknie należy kliknąć "Sprawdź swoje punkty karne".

System wyświetli liczbę punktów karnych, które nałożono na kierowcę oraz wiele innych informacji - np. datę i miejsce otrzymania sankcji, rodzaj wykroczenia oraz dane - samochodu i kierowcy. Informacje można pobrać w formie PDF, a następnie wydrukować.

Usługa jest dostępna całkowicie za darmo, ale żeby uzyskać informacje o punktach poprzez serwis internetowy trzeba mieć założony profil zaufany. Warto to zrobić, ponieważ oprócz dostępu do CEPiK można skorzystać z wielu innych usług i zaoszczędzić sporo czasu na chodzenie po urzędach.

***

Moto Flesz - odcinek 65. O otwarciu tunelu na Zakopiance i elektrycznym Fordzie F-150INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas