Jak przerejestrować samochód i ile to kosztuje?
Bez względu na to, czy kupujemy używany pojazd od osoby prywatnej, czy od firmy, musimy udać się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, by dopełnić wszystkich formalności. Jak przebiega cała procedura? Jakie dokumenty musimy zabrać ze sobą? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule!
Z legislacyjnego punktu widzenia, nie ma większych różnic między procedurą rejestracji a przerejestrowaniem. Zwłaszcza gdy spojrzymy na czas, jaki mamy na dopełnienie wszystkich formalności. Nowy właściciel ma 30 dni, by zgłosić nabycie auta. Od 1 stycznia 2021 roku niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą. Reguluje to artykuł 140 mb Kodeksu Drogowego.
Aby można było dopełnić wszystkich formalności, kupujący musi mieć ze sobą m.in. dokument, który potwierdza, że pojazd jest jego własnością. Wystarczy tu zwykła umowa kupna-sprzedaży. Będziemy musieli okazać też:
- dotychczasowy dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu (jeśli taka została wydana przy odsprzedaży),
- poprzednie tablice rejestracyjne,
- polisę OC,
- kopię badania technicznego.
W zdecydowanej większości przypadków będziemy musieli osobiście stawić się w wydziale komunikacji właściwym dla naszego miejsca zameldowania. W zależności od tego, czy mieszkamy w powiecie ziemskim, czy grodzkim, koordynację pracy takiej instytucji prowadzi starostwo powiatowe lub urząd miasta.
Formularze można znaleźć w wydziale lub samodzielnie pobrać ze strony internetowej gov.pl, wydrukować i oddać wypełnione. Jeśli zdecydujemy się na wizytę w urzędzie, będziemy musieli zabrać ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport.
We wniosku — poza naszymi danymi osobowymi i numerem PESEL — będzie trzeba podać też kilka informacji o pojeździe, w tym:
- markę,
- model,
- rok produkcji,
- numer VIN,
- numer karty pojazdu.
Trzeba też przygotować się na wydatki. Za wcześniej zarejestrowany samochód, który przerejestrujemy, zapłacimy 180,50 złotych. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeśli był zarejestrowany w naszym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) to koszt spada do 80 PLN.
Sporo więcej zapłacimy za pojazd sprowadzony z zagranicy. Do podstawowych opłat dochodzi jeszcze druk VAT 25 (160 złotych), badanie techniczne, tłumaczenia dokumentów oraz podatek akcyzowy, który może wynosić aż 18,6% wartości auta.
W wydziale komunikacji możemy stawić się osobiście lub przez pośrednika. Jeśli wybierzemy ten drugi wariant, to dodatkowo będziemy zobligowani do zapłacenia kolejnych 17 złotych. Jeśli auto ma mieć dwóch współwłaścicieli, to wystarczy, że z dokumentami przyjdzie jedna z osób. Drugi współwłaściciel może wtedy przekazać pełnomocnictwo.
Mimo tego, że jest to ogromne ułatwienie, które na pewno zaoszczędzi nam sporo czasu, to warto pamiętać o tym, że nie każdy z nas może z tego rozwiązania skorzystać. W uprzywilejowanej sytuacji są mieszkańcy tych gmin, gdzie wydziały komunikacji korzystają z Elektronicznej Skrzynki Podawczej.
Po sprawdzeniu, czy lokalny wydział korzysta z ESP, wystarczy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd i wypełnić prostą ankietę.
Co warto podkreślić, cały proces przerejestrowania samochodu nie jest w pełni "cyfrowy". Mimo tego, że zaoszczędzimy sobie nieco czasu, to i tak będziemy musieli co najmniej dwa razy udać się do urzędu. W jakim celu? Przede wszystkim, by uiścić opłaty, a następnie, by odebrać dowód rejestracyjny.
Za nowy dowód rejestracyjny, komplet znaczków legalizacyjnych i naklejkę na szybę pojazdu zapłacimy 85 złotych. Opłata za pozwolenie czasowe będzie kosztować 13,50, a cena tablic rejestracyjnych zależy m.in. od rodzaju pojazdu:
- 80 PLN — za tablice samochodowe,
- 40 PLN — za tablice motocyklowe,
- 30 PLN — za tablice motorowerowe,
- 1000 PLN — za tablice indywidualne.
By uzupełnić, a następnie złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, mamy 30 dni od daty zakupu pojazdu. Jeśli wydział komunikacji nie zarejestruje samochodu na stałe, należy zwrócić się z wnioskiem o ponowienie czasowej rejestracji na kolejnych 14 dni. W przeciwnym razie auto nie będzie mogło legalnie poruszać się po drogach publicznych.
Warto pamiętać też o tym, że wydziały komunikacji nie traktują już osób spóźnialskich tak łagodnie, jak w szczytach kolejnych fal zachorowań na COVID-19, kiedy warunkowo wydłużono czas niezbędny do rejestracji pojazdu do 60 dni. Na dziś dzień, jeśli nie dotrzymamy terminu, musimy liczyć się z karą finansową, w wysokości do 3000 złotych.
Wiele wskazuje też na to, że już w drugiej połowie 2022 roku w życie wejdą znowelizowane akty prawne, które mogą mocno wpłynąć m.in. na cenę przerejestrowania samochodu. Kluczowe będzie wycofanie z obiegu kart legalizacyjnych i nalepek na szybę. Zmiany planowane są na wrzesień. Zapewne właśnie wtedy poznamy też nowy cennik.
***