Reklama

Wielka wymiana praw jazdy nie ominie nikogo. Lecz niektórzy są w lepszej sytuacji

Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą, ale czasy kiedy można było zdobyć bezterminowe prawo jazdy, minęły wiele lat temu. Co więcej, kierujący którzy obecnie posiadają uprawnienia bez daty ważności, wcale nie mogą czuć się "bezpieczni". Obejmie ich obowiązek wymiany praw jazdy na takie terminowe. Kiedy to nastąpi?

W ostatnich latach dokument prawa jazdy przeszedł kilka zmian poprawiających jego szatę graficzną i zabezpieczenia. Jednak największa rewolucja dotyczy terminu ważności tego dokumentu.

Bezterminowe prawa jazdy to przeszłość. Każdy musi je wymienić

Warto mieć na uwadze, że wszystkie blankiety wydawane od 2013 r. są terminowe, a zmiana ta dotyczy również dokumentów wydawanych bezterminowo. Posiadacze bezterminowego prawa jazdy muszą się liczyć z faktem, że od 2028 roku rozpocznie się proces wymiany dokumentów i potrwa do 2033 roku. W myśl przepisów, po tym okresie wszystkie dokumenty prawa jazdy w Polsce będą miały termin ważności.

Reklama

Na szczęście proces wymiany prawa jazdy nie będzie skomplikowany. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu i dokonać niezbędnych opłat. Przepisy przewidują, że w przypadku bezterminowego prawa jazdy na kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, nie będzie potrzeby dostarczania zaświadczenia lekarskiego. Wiele osób obawiało się, że koniec bezterminowych praw jazdy, będzie oznaczać także kontrolę stanu zdrowia, podczas składania wniosku o każde kolejne przedłużenie uprawnień. Tak jednak nie będzie. Ta decyzja pozwoli zaoszczędzić 200 złotych.

Jaką datę ważności ma prawo jazdy?

Przepisy obowiązujące od 2013 roku zakładają, że maksymalny termin ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Dotyczy to wyłącznie osób, które nie problemów ze zdrowiem. W innych przypadkach trzeba się liczyć ze znacznym skróceniem terminu ważności dokumentu. Wystarczy poważniejsza wada wzroku, a lekarz wpisze maksymalną ważność dokumentu na pięć lat.

Kiedy wymagana jest wymiana prawa jazdy?

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy to nie jedyna sytuacja, gdy trzeba wymienić dokument. Wniosek o nowe prawo jazdy należy złożyć również w sytuacji, gdy:

 • upłynął termin ważności dokumentu,
 • upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy,
 • zmieniliśmy nazwisko,
 • zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument.

Nowy wzór dokumentu obowiązujący od 2019 roku sprawia, że nie musimy wymieniać prawa jazdy w przypadku zmiany adresu zamieszkania, ponieważ pozycja zniknęła na stałe z wzoru dokumentu.

Wymiana prawa jazdy - jak wygląda procedura?

Wniosek o wymianę prawa jazdy można złożyć w następujących miejscach (w zależności od zamieszkania):

 • urząd miasta,
 • starostwo powiatowe,
 • urząd dzielnicy.

Od jakiegoś czasu można tego dokonać drogą internetową przez portal ePUAP. Do poprawnego złożenia wniosku trzeba skompletować następujące dokumenty:

 • formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl),
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,
 • aktualne zdjęcie - wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna,
 • dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy - paszport lub kartę pobytu,
 • orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane),
 • oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię).

Opłaty za wymianę prawa jazdy w 2022 roku

W ramach opłaty za wymianę prawa jazdy przewidziano 100 złotych opłaty komunikacyjnej. Do tego trzeba doliczyć 0,50 zł za tzw. opłatę ewidencyjną. W przypadku, gdy nie jest wymagane badanie lekarskie, kierowca zaoszczędzi 200 złotych na całym procesie. Opłaty za prawo jazdy dokonać w kasie urzędu lub wykonać przelew. Warto zabrać ze sobą potwierdzenie wpłaty, które będzie dołączone do wniosku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy