Holandia wprowadza płatną autostradę. Za który odcinek zapłacimy?
Holandia to jeden z niewielu europejskich krajów, w którym autostrady są darmowe. Opłaty obowiązuje jedynie za przejazd niektórymi tunelami, których w tym państwie nie brakuje. Systemem opłat (e-myto) zostanie jednak objęty pierwszy, nowo wybudowany odcinek autostrady A24 w rejonie Rotterdamu. Ile będzie kosztować i kto musi za niego zapłacić?
W przeciwieństwie do większości państw europejskich, Holandia nie wprowadziła systemu ogólnokrajowych opłat autostradowych. Dotychczas kierowcy musieli płacić jedynie za przejazd wybranymi tunelami. Od stycznia 2025 roku czeka ich jednak pozytywna zmiana - przejazd tunelem Westerschelde zostanie zwolniony z opłat. Ten najdłuższy w Holandii, liczący 6,6 km tunel, który łączy Terneuzen w Zeeuws-Vlaanderen z Goes w Zuid-Beveland, będzie bezpłatny dla wszystkich pojazdów, w tym samochodów osobowych, motocykli, przyczep i kamperów.
Autostrada A24 w Holandii - ile zapłacą kierowcy?
7 grudnia 2024 roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek autostrady A24 w rejonie Rotterdamu. Ta licząca 4,2 kilometra trasa, budowana przez sześć lat, połączy autostradę A20 w pobliżu Vlaardingen z A15 koło Rozenburga. Inwestycja, znana jako połączenie Blankenburg, obejmuje również dwa tunele: Maasdelta i Holland. Ma ona znacząco usprawnić ruch w regionie rotterdamskim.
A24 przejdzie do historii jako pierwsza płatna autostrada w Holandii. Wprowadzenie opłat było konieczne ze względu na wysokie koszty budowy. Cennik przedstawia się następująco:
- Za pojazdy do 3500 kg (samochody osobowe, vany, motocykle oraz pojazdy elektryczne) płatne 1,51 euro za przejazd
- Pojazdy powyżej 3500 kg (ciężarówki i autobusy) będą objęte opłatą 9,13 euro
Opłaty dotyczą również pojazdów z zagranicznymi rejestracjami, ale nie obejmują dodatkowych kosztów za przyczepy i przyczepy kempingowe. Od 2026 roku stawki będą corocznie aktualizowane o wskaźnik inflacji.
Jak zapłacić za przejazd autostradą A24 w Holandii?
Na A24 wprowadzono nowoczesny elektroniczny system poboru opłat (e-myto). Zamiast tradycyjnych punktów poboru opłat, nad drogą zainstalowano kamery, które automatycznie rejestrują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Kierowcy mają 72 godziny na uiszczenie opłaty online kartą kredytową. Alternatywnie mogą zarejestrować się w systemie automatycznych płatności, co pozwala na bezpośrednie pobieranie należności z przypisanego konta - to wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, eliminujące ryzyko przekroczenia terminu płatności.