Droga z pierwszeństwem łamanym. Czy trzeba włączać kierunkowskaz?

Używanie kierunkowskazów sprawia wielu kierowcom problemy. Widać to zwłaszcza na drogach z łamanym pierwszeństwem przejazdu, czyli takich gdzie droga z pierwszeństwem skręca. Kierowcy uważają bowiem, że skoro kontynuują jazdę drogą główną, nie muszą korzystać z kierunkowskazu. Tymczasem prawo mówi jasno.

Znak D-1 w połączeniu z tablicą T-6 to przykład skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym
Znak D-1 w połączeniu z tablicą T-6 to przykład skrzyżowania z pierwszeństwem łamanymMichał JaniszynINTERIA.PL

Pierwszeństwo łamane - co to jest i kiedy obowiązuje?

Pierwszeństwo łamane to rzadko używane określenie opisujące skrzyżowanie, na którym droga z pierwszeństwem przejazdu (główna) skręca w lewo lub w prawo, a nie prowadzi na wprost. Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym jest zwykle oznakowane znakami A-7 "ustąp pierwszeństwa" od  strony dróg podporządkowanych oraz znaku D-1 "droga z pierwszeństwem przejazdu" na drodze głównej. Wszystkie te znaki powinny być uzupełnione tablicą pomocniczą T-6 informującą o układzie skrzyżowania i o przebiegu drogi głównej.

Czy na drodze z pierwszeństwem trzeba używać kierunkowskazów?

Wielu kierowców błędnie interpretuje przepisy ruchu drogowego i niewłaściwie korzysta z sygnalizacji kierunkowskazami w takich sytuacjach. Wychodzą oni z założenia, że skoro poruszają się drogą główną (nawet jeśli skręca w lewo lub prawo) nie muszą sygnalizować zamiaru skrętu. W odwrotnej sytuacji, kiedy droga główna skręca np. w lewo, a chcą pojechać prosto w drogę podporządkowaną, sygnalizują zamiar skrętu w prawo. W obu przypadkach kierowcy zachowują się błędnie.

Przepisy drogowe PoRD, konkretnie art. 22.5 jasno i klarownie wyjaśniają kwestię sygnalizowania zamiaru skrętu, czyli użycia kierunkowskazu:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

To oznacza, że niezależnie od tego jak przebiega droga główna - na wprost, w lewo czy prawo, skręcając (zmieniając kierunek jazdy) musimy zasygnalizować zamiar kierunkowskazem. W wyżej wymienionych sytuacjach:

  • Skręcając w lewo lub prawo zgodnie z przebiegiem drogi z pierwszeństwem przejazdu powinniśmy zasygnalizować zamiar skrętu kierunkowskazem, nawet jeśli w dalszym ciągu poruszamy się drogą główną.
  • Zjeżdżając z drogi głównej na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym na wprost (w drogę podporządkowaną) nie używamy kierunkowskazów, ponieważ nie zmieniamy kierunku jazdy.

Upraszczając tą zasadę wyróżniamy trzy kierunki jazdy: w lewo, na wprost i w prawo. Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy gdy skręcamy w prawo lub w lewo (zmieniając kierunek jazdy), a nie używamy ich jadąc na wprost (jadąc cały czas w tym samym kierunku).

Czy trzeba włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem?INTERIA.PL

Za niewłaściwe używanie kierunkowskazu możemy dostać mandat

Odpowiednie korzystanie z kierunkowskazów podstawa zgodnej z przepisami jazdy samochodem. Skoro jest uregulowane w przepisach ruchu drogowego, niewłaściwe korzystanie z kierunkowskazów może być też ukarane mandatem. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazu jest wykroczeniem, za które według taryfikatora grozi mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne.

***

Przyszłość Skody, ciężarówki Scanii, targi PolSecure. Moto Flesz odc. 88