Do więzienia za wymianę opon. Dziura w polskim prawie
Koniec października tradycyjnie oznacza w Polsce początek "żniw" dla warsztatów wulkanizacyjnych i sprzedawców ogumienia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że montaż w samochodzie niewłaściwych opon skutkować może karą pozbawienia wolności do lat 5.
Nie chodzi wcale o przepisy dotyczące minimalnej wysokości bieżnika czy obowiązku montowania na jednej osi opon o jednakowym wzorze. Wulkanizator czy właściciel pojazdu - przynajmniej teoretycznie trafić może za kratki na mocy art. 306a Kodeksu karnego.
Do więzienia za wymianę kół? Polskie prawo ma zabawną lukę
Na nietypowy problem wskazuje Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Chodzi o wprowadzony do Kodeksu karnego w 2019 roku przepis, który ma na celu zatrzymanie cofania liczników samochodowych. Zdaniem ekspertów patologicznym zjawiskiem objętych może być nawet 65 proc. sprzedawanych w Polsce samochodów używanych.
Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu - czytamy w art. 306a Kodeksu karnego.
Prawnicy z SPRM zwracają uwagę, że z woli ustawodawcy prawnokarną ochroną objęty jest już sam fakt prawidłowego wskazania drogomierza w pojeździe. By popełnić przestępstwo nie trzeba więc go cofać.
Ciekawym wątkiem jest zmiana rozmiaru kół pojazdu. Jak wiadomo, może ona wpływać na sposób pomiaru drogomierza, ponieważ po prostu wpływa na ilość obrotu osi, co może prowadzić do "ingerencji w sposób pomiaru", a więc powodować to co jest objęte przepisem karnym - zauważają członkowie SPRM.
Jakie kary za cofanie liczników w 2023 roku
Uspokajamy - nikt nigdy nie trafił w Polsce do więzienia za wymianę kół na takie, których rozmiar może fałszować wyniki drogomierza. Polskie prawo dopuszcza jednak taką ewentualność. Trzeba również pamiętać o art. 304 Kodeksu postępowania karnego, w myśl którego "społeczny obowiązek" poinformowania o przestępstwie ciąży na każdym obywatelu. Teoretycznie, będąc świadkiem wymiany opon zestaw w rozmiarze innym niż zalecany przez producenta, powinniśmy więc poinformować organy ścigania o przestępstwie.Prawnicy ostrzegają również osoby, które kupiły samochód z cofniętym licznikiem, przed samodzielnym przywracaniem właściwego wskazania w sytuacji, gdy np. wizyta w ASO wykaże, że drogomierz został cofnięty.
W żadnym wypadku nie należy samodzielnie ustawiać licznika do prawidłowej wysokości, bo sami popełniamy przestępstwo - ostrzegają.
Dodają też, że nie ma obowiązku zgłaszania komukolwiek, że odkryliśmy fakt cofnięcia licznika w swoim samochodzie. Prawo nie zabrania nam również sprzedaży samochodu z cofniętym licznikiem. Wymaga jednak, by za każdym razem informować o tym kupującego. W przeciwnym razie popełniamy przestępstwo oszustwa.