Do więzienia za wymianę opon. Dziura w polskim prawie
Koniec października tradycyjnie oznacza w Polsce początek "żniw" dla warsztatów wulkanizacyjnych i sprzedawców ogumienia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że montaż w samochodzie niewłaściwych opon skutkować może karą pozbawienia wolności do lat 5.
Nie chodzi wcale o przepisy dotyczące minimalnej wysokości bieżnika czy obowiązku montowania na jednej osi opon o jednakowym wzorze. Wulkanizator czy właściciel pojazdu - przynajmniej teoretycznie trafić może za kratki na mocy art. 306a Kodeksu karnego.
Na nietypowy problem wskazuje Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Chodzi o wprowadzony do Kodeksu karnego w 2019 roku przepis, który ma na celu zatrzymanie cofania liczników samochodowych. Zdaniem ekspertów patologicznym zjawiskiem objętych może być nawet 65 proc. sprzedawanych w Polsce samochodów używanych.
Prawnicy z SPRM zwracają uwagę, że z woli ustawodawcy prawnokarną ochroną objęty jest już sam fakt prawidłowego wskazania drogomierza w pojeździe. By popełnić przestępstwo nie trzeba więc go cofać.
Uspokajamy - nikt nigdy nie trafił w Polsce do więzienia za wymianę kół na takie, których rozmiar może fałszować wyniki drogomierza. Polskie prawo dopuszcza jednak taką ewentualność. Trzeba również pamiętać o art. 304 Kodeksu postępowania karnego, w myśl którego "społeczny obowiązek" poinformowania o przestępstwie ciąży na każdym obywatelu. Teoretycznie, będąc świadkiem wymiany opon zestaw w rozmiarze innym niż zalecany przez producenta, powinniśmy więc poinformować organy ścigania o przestępstwie.
Prawnicy ostrzegają również osoby, które kupiły samochód z cofniętym licznikiem, przed samodzielnym przywracaniem właściwego wskazania w sytuacji, gdy np. wizyta w ASO wykaże, że drogomierz został cofnięty.
Dodają też, że nie ma obowiązku zgłaszania komukolwiek, że odkryliśmy fakt cofnięcia licznika w swoim samochodzie. Prawo nie zabrania nam również sprzedaży samochodu z cofniętym licznikiem. Wymaga jednak, by za każdym razem informować o tym kupującego. W przeciwnym razie popełniamy przestępstwo oszustwa.