Czy za telefon uszkodzony w wypadku można dostać odszkodowanie z OC sprawcy?
Jeśli na drodze dojdzie do wypadku, może się zdarzyć, że ucierpi w nim również nasz telefon. A współczesne smartfony często są bardzo drogimi urządzeniami, ważnymi dla swoich właścicieli. Jak w tekim przypadku ubiegać się o odszkodowanie? Komu zgłosić szkodę i kto wypłaca odszkodowanie?
Art. 361 § 2 kodeksu cywilnego mówi, o obowiązkach związanych z odszkodowaniem gdy można wskazać związek przyczynowy z jakimś zdarzeniem.
Oznacza to, że faktycznie poszkodowany ma prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania za uszkodzony telefon. Co ważne, jest to możliwe nawet w sytuacji, gdy sprzęt nie był ubezpieczony.
Warto jednak podkreślić, że odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje w tym wypadku nie tylko w sytuacji, gdy poszkodowany to kierowca pojazdu biorącego udział w kolizji. Chodzi o wszystkich poszkodowanych w zdarzeniu, w tym pasażerów pojazdu biorącego udział w wypadku, rowerzystów oraz pieszych. Oczywistym jest jednak, że trzeba odpowiednio udokumentować powstanie szkody. Trzeba o tym koniecznie powiedzieć policjantowi, który przyjedzie na miejsce zdarzenia. Zawarcie tej informacji w notatce policyjnej może być podstawą do wypłacenia odszkodowania.
Jeśli na miejsce nie zostały wezwane służby, koniecznie trzeba zawrzeć informacje o szkodach w oświadczeniu sprawcy kolizji. Co więcej, po powrocie do domu trzeba będzie znaleźć dokument, który potwierdzi, kto jest właścicielem urządzenia. To tej osobie przysługuje odszkodowanie za uszkodzony telefon należy się właśnie tej osobie (lub firmie, jeśli to sprzęt służbowy). Jeśli właścicielem nie jest poszkodowany, będzie musiał skontaktować się z tym, kto dokonał zakupu i może to potwierdzić odpowiednim dokumentem.
Poszkodowany powinien zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Chyba, że sam ma ubezpieczenie z opcją bezpośredniej likwidacji szkody. Dzięki niej wystarczy zgłosić się do swojej agencji ubezpieczeniowej, która to zajmie się wypłatą odszkodowania za uszkodzony telefon i będzie dochodzić swoich praw od ubezpieczyciela sprawcy.
W przypadku udania się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy praktyka pokazuje, że najlepiej jest skontaktować się osobiście lub telefonicznie z konsultantem. Dzięki temu można od razu wyjaśnić sytuację oraz otrzymać niezbędne wiadomości na temat sposobu likwidacji szkody.
Wysokość odszkodowania za telefon uszkodzony podczas wypadku zostaje ustalona na podstawie kilku czynników.
Podstawowym jest poświadczona rachunkiem lub fakturą wartość urządzenia w momencie zakupu. Jeśli sprzęt został wycofany ze sprzedaży, liczy się jego wartość na rynku wtórnym. Ubezpieczyciel powinien pokryć wszelkie koszty przywrócenia uszkodzonego telefonu do stanu sprzed zdarzenia z OC sprawcy. A jeśli okaże się, że smartfon nie nadaje się do naprawy - poszkodowany powinien otrzymać równowartość strat w gotówce.
Uwaga: wysokość odszkodowania z OC za uszkodzony telefon może być jednak mniejsza, jeśli okaże się, że urządzenie z winy poszkodowanego było nieprawidłowo zabezpieczone (np. leżało na desce rozdzielczej zamiast w kieszeni lub schowku).