Czy wymieniać dowód rejestracyjny, gdy brakuje miejsca na pieczątki?

Po każdym badaniu technicznym diagnosta potwierdza pozytywny wynik kontroli pojazdu pieczątkami w dowodzie rejestracyjnym. Jednak znajduje się tam tylko sześć miejsc. Co zrobić, gdy wszystkie zostaną zapełnione? Czy w takim przypadku trzeba wymienić dowód rejestracyjny na nowy?

Czy wymieniać dowód, gdy brakuje miejsca na pieczątki?

Jedną z najważniejszych pozycji w dowodzie rejestracyjnym były do tej pory rubryki, w których pracownik stacji kontroli pojazdów wpisywał pozytywne wyniki badania, co było równoznaczne z dopuszczeniem samochodu do ruchu drogowego. 

Niestety, ale liczba rubryk determinowała to, że maksymalnie po 6 latach zachodziła konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy. Czy kierowca nadal ma obowiązek wymiany dokumentu, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątki?

Odpowiedź brzmi: nie, nie jest to wymagane. Kluczową rolę odegrała tu postępująca w administracji publicznej cyfryzacja. Jeśli w dokumencie zostały wykorzystane wszystkie miejsca, diagnosta wyda kierowcy odpowiednie pismo potwierdzające fakt badania technicznego ze skutkiem pozytywnym. 

Reklama

Oprócz tego pracownik stacji kontroli pojazdów wpisuje termin badania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, przez co funkcjonariusze podczas następnej kontroli będą wiedzieć, że samochód legalnie porusza się po drogach — nawet jeśli w fizycznym dokumencie nie ma odpowiedniej pieczątki.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Niestety, ale wciąż istnieje kilka przesłanek, które zmuszą nas do wymiany dokumentu. Jedną z nich jest zmiana danych osobowych właściciela pojazdu. Należą do nich:

  • zmiana nazwiska (po zawarciu związku małżeńskiego lub uzyskaniu rozwodu),
  • zmiana adresu zamieszkania.

Dodatkowym czynnikiem, który zmusza właściciela pojazdu do wymiany dowodu rejestracyjnego, jest montaż instalacji gazowej lub przeprowadzenie poważnych zmian mechanicznych skutkujących zmianami konstrukcyjnymi auta. Można tu wskazać np. na wymianę silnika na taki o innej pojemności.

Ostatnią przesłanką do wymiany dowodu rejestracyjnego jest jego zniszczenie lub zagubienie. W takim przypadku nie ma innej możliwości, niż udanie się do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jak wymienić dowód rejestracyjny i ile to kosztuje?

Pierwszym krokiem do uzyskania nowego dowodu rejestracyjnego jest odpowiednie wypełnienie wniosku. W zależności od sytuacji kierowca składa wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego lub o wydanie nowego dokumentu. Wzory wniosków znajdują się na stronach internetowych odpowiednich Wydziałów Komunikacji oraz w punktach obsługi klienta.

Udając się do organu wydającego dowody rejestracyjne, należy mieć przy sobie zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC samochodu.

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wynosi minimum 54,50 złotych. Tyle zapłacimy, jeśli osobiście udamy się do urzędu i nie chcemy użytkować pojazdu w okresie oczekiwania na nowy dokument. Jeśli chcemy uzyskać pozwolenie czasowe, które pozwoli korzystać z samochodu w trakcie oczekiwania na dowód rejestracyjny, musimy zapłacić dodatkowo 19 złotych. Kolejne 17 złotych w kasie urzędu będą musiały uiścić osoby, które korzystają z reprezentacji profesjonalnego pełnomocnika (np. radcy prawnego) podczas składania wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego.

W niektórych urzędach wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego można złożyć poprzez platformę epuap.gov.pl. Taka procedura nie jest jednak możliwa we wszystkich placówkach w kraju. Warto więc wcześniej wejść na stronę Wydziału Komunikacji w naszej gminie i sprawdzić, czy jest taka możliwość.

Ile czeka się na nowy dowód rejestracyjny?

Co do zasady czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny wynosi około 30 dni. Warto wiedzieć też o tym, że pozwolenie czasowe wydawane jest dokładnie na 30 dni — urzędy więc spieszą się, by wyrobić nowy dokument w tym terminie. W szczególnych przypadkach urząd może przedłużyć czas ważności dokumentu czasowego o kolejne dwa tygodnie.

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji okres ważności pozwolenia czasowego nie jest przedłużany automatycznie. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, musimy złożyć w odpowiednim urzędzie wniosek o przedłużenie ważności pozwolenia czasowego. Zgodnie z literą prawa, dopiero wtedy zyskujemy dodatkowe 14 dni, kiedy dokument pozwala na legalne poruszanie się po drogach publicznych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy