Czy w dowodzie rejestracyjnym musi być wbity hak?

Hak pozwala holować za samochodem przyczepę lub przymocować dodatkowy bagażnik, w którym można przewozić np. rowery. Jego montaż pozwala znacznie zwiększyć możliwości przewozowe pojazdu. Jak wpisać hak do dowodu rejestracyjnego? Ile to kosztuje? Co grozi kierowcy za korzystanie z haka, który nie został wpisany do dowodu rejestracyjnego?

Jak zamontować hak w samochodzie i ile to kosztuje?

Montaż haka holowniczego można wykonać samodzielnie lub zlecić go w warsztacie. Wpierw należy jednak wybrać rodzaj haka, który będzie pasować do samochodu i odpowiadać przeznaczeniu.

Haki holownicze dostępne są w różnych wersjach:

Reklama

 • Stały hak holowniczy - najprostszy i najtańszy wariant polegający na stałym montażu haka bez możliwości demontażu kuli. Ceny zakupu zaczynają się od ok. 300 złotych w przypadku popularnych modeli aut.
 • Hak z kulą odpinaną półautomatycznie - rozwiązanie pozwalające demontować kulę. Haki tego typu najczęściej pozbawione są zabezpieczeń antykradzieżowych. Urządzenia przeznaczone do popularnych samochodów kosztują od 500 złotych w górę.
 • Hak z kulą odpinaną automatycznie - najbardziej zaawansowana i najdroższa opcja. Chowanie kuli następuje automatycznie, a urządzenie zazwyczaj ma zabezpieczenie antykradzieżowe. Hak tego typu kosztuje co najmniej 1 500 zł.

Przed podjęciem decyzji o zakupie haka warto sprawdzić, czy można zamontować go w samochodzie. Należy też zwrócić uwagę na konkretną wersję silnikową oraz wyposażeniową pojazdu. Zdarza się, że jedna wersja pozwala na montaż haka, a w innej będzie to niemożliwe. Zamontowanie haka w aucie nieprzystosowanym konstrukcyjnie do tego celu nie pozwoli na wpisanie go w dowód rejestracyjny. 

Kula, która zazwyczaj wystaje spod tylnego zderzaka samochodu, to tylko jeden z elementów haka. Montowany jest on do poprzecznej belki. Należy ją solidnie przymocować do pojazdu w miejscu przeznaczonym do tego celu przez producenta pojazdu. Konieczny jest także wyprowadzenie kabli w celu instalacji gniazdka elektrycznego.

Montaż haka wiąże się zazwyczaj ze zdemontowaniem tylnego zderzaka, a czasem nawet z ingerencją w jego kształt. Konieczne staje się także opróżnienie bagażnika oraz zdjęcie jego osłon bocznych.

Samodzielny montaż belki i haka jest stosunkowo łatwą czynnością. W nowoczesnych samochodach większym problemem okazuje się podłączenie wtyczki kabla do skomplikowanych instalacji elektrycznych. Czynność tę najlepiej zlecić profesjonalistom. 

Ceny montażu haka i wiązki elektrycznej zależą od konstrukcji urządzenia oraz typu pojazdu:

 • hak stały - 250-700 zł;
 • hak półautomatyczny -400-850 zł;
 • hak automatyczny/chowany - 750-2 400 zł.

Co jest potrzebne do wpisania haka?

Korzystanie z zamontowanego haka holowniczego możliwe jest dopiero po uzyskaniu stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Co jest potrzebne do wpisania haka?

Po montażu należy udać się do stacji kontroli pojazdów na badanie techniczne. Jest to konieczne, aby wpisać hak do dowodu. Diagnosta musi sprawdzić jakość montażu urządzenia, wiązkę elektryczną oraz tabliczkę znamionową. Badanie jest ważne bezterminowo, a jego koszt to 35 zł.

Jak wpisać hak do dowodu rejestracyjnego?

Wbicie haka w dowód rejestracyjny to czynność administracyjna. Należy wykonać ją w urzędzie, w którym rejestrowaliśmy samochód.. 

Przed wizytą w urzędzie należy przygotować dokumentację niezbędną do wpisania haka do dowodu rejestracyjnego. Wzór odpowiedniego wniosku znajduje się na stronie internetowej urzędu. Dokument należy wydrukować i wypełnić. Można to zrobić też na miejscu w urzędzie.

Do wniosku o wpisanie haka w dowodzie rejestracyjnym należy dołączyć:

 • dowód rejestracyjny;
 • kartę pojazdu, jeśli była wydana;
 • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE muszą okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu);
 • aktualne ubezpieczenie OC;
 •  w przypadku reprezentowania spółki - aktualny wydruk KRS.

Czynności związanych z wpisaniem haka w dowód rejestracyjny może dopełnić właściciel pojazdu lub inna osoba z pełnomocnictwem (wtedy musi zapłacić 17 złotych opłaty na konto urzędu). Sam wpis haka do dowodu jest bezpłatny.

Co grozi, gdy nie ma wpisanego haka w dowodzie?

Montaż i korzystanie z haka bez uzyskania wpisu w dowodzie rejestracyjnym z pewnością nie umknie policji podczas kontroli drogowej. Co grozi kierowcy, gdy nie ma wpisanego haka w dowodzie?

Mandat karny w kwocie do 500 zł to nie jedyny problem, jaki czeka na takiego kierowcę. Kontynuowanie jazdy zestawem pojazdów składającego się z samochodu i przyczepy nie będzie możliwe. Konieczne stanie się zorganizowanie innego samochodu, który ma wbity hak w dowód rejestracyjny. 

Jazda z niezarejestrowanym hakiem holowniczym grozi też zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W celu odzyskania dokumentu trzeba będzie przeprowadzić badanie techniczne. Aby auto uzyskało pozytywną ocenę, należy zalegalizować hak lub go zdemontować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama