Czy straż miejska może dać punkty karne?

Straż miejska, podobnie jak inne organy uprawnione do wystawiania mandatów, może przyznawać punkty karne kierowcom. Co prawda od 2016 roku strażnicy miejscy nie mogą już kontrolować prędkości, ale wlepianie mandatów za złe parkowanie czy jazdę niezgodną ze znakami i przyznawanie punktów karnych za te przewinienia wciąż należy do ich obowiązków.

Strażnicy miejscy lub gminni mogą nie tylko wypisywać mandaty. Wedle zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą też kierować ruchem oraz kontrolować go, ale tylko w określonych w ustawie obszarach.

Mandat od straży miejskiej

Strażnicy miejscy mogą wykonywać kontrolę ruchu drogowego wobec kierowców, którzy:

Reklama
  • nie stosują się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym
  • naruszają przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, ruchu pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch,
  • nie stosują się do znaków o ograniczeniu ruchu w strefie czystego transportu
  • nie stosują się do przepisów dotyczących nacisku osi na jezdnię.

Z tych zapisów ustawy PoRD jasno wynika więc, że strażnik miejski (lub gminny) może wystawić mandat za złe parkowanie czy wjazd w ulicę, przed którą stoi znak zakazu ruchu czy wjazdu. Od niedawna strażnicy miejscy zyskali też uprawnienia do kontrolowania pojazdów w strefie czystego transportu. Do tego dochodzi możliwość karania kierowców na przykład za jazdę bez świateł czy wymaganych dokumentów.

Punkty karne od straży miejskiej

Strażnicy miejscy nie tylko wystawiają mandaty, ale też mogą przyznawać punkty karne, jeśli należą się za dane wykroczenie. W przypadku najczęstszego przewinienia kierowców, którzy są za nie karani przez strażników miejskich, czyli parkowania w nieodpowiednim miejscu, mandat wynosi 100 zł, do tego na konto kierowcy wpłynie jeden punkt karny. Co ciekawe, aby punkty trafiły do elektronicznej bazy, strażnik miejski musi przekazać informację do policji, która prowadzi ich ewidencję.

Straż miejska może też karać kierowców na bazie zapisów z monitoringu miejskiego. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że kierujący wjechał w ulicę, na której obowiązuje zakaz ruchu, to można spodziewać się, że na adres właściciela pojazdu wysłany zostanie list z informacją o wskazanie kierowcy.

Mandaty wystawiane przez straż miejską muszą być kredytowane (z terminem płatności). Mandaty gotówkowe nakładane są na obywateli innych państw, którzy w Polsce przebywają czasowo. Zgodnie z art.96§1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia:

  • strażnik miejski w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 złotych;
  • w przypadku zbiegu przepisów ustawy (gdy czyn sprawcy wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy i wszystkie są poddane postępowaniu mandatowemu - art. 91§1 Kodeksu wykroczeń) - do 1000 złotych.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: straż miejska | punkty karne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy