Czy prawo jazdy kat. B uprawnia do jazdy motocyklem?

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B, zastanawiają się często, czy aby jeździć motocyklem, muszą jeszcze raz kończyć kurs i podchodzić do egzaminu. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Jednośladem można poruszać się także, nie mając prawa jazdy kategorii A. Jednak sprawa nie jest tak oczywista, bo są w tej kwestii pewne ograniczenia.

Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B jest najpopularniejszym typem drogowych uprawnień. Kierowcy robią je zazwyczaj z myślą o tym, że dzięki niemu będą mogli jeździć samochodem osobowym. Do tych pojazdów zaliczają się więc nie tylko tradycyjne sedany, hatchbacki, czy kombi, ale również większe pick-upy, terenówki, czy nawet kampery. Jeśli ta grupa jest tak szeroka, to teoretycznie nie powinno być problemu z dużo mniejszym motocyklem. Jednak nie jest tak, że można kierować każdym jednośladem. Zatem jakim motocyklem można jeździć na prawo jazdy kat. B

Taki pojazd musi mieć:

Reklama
  • silnik, którego pojemność nie przekracza 125 cm3;
  • moc poniżej 11 kW;
  • stosunek mocy do masy własnej poniżej 0,1 kW/kg.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby jeździć motocyklem, mając kategorię B?

Kryteria dotyczące parametrów technicznych, jakie muszą spełnić jednoślady, nie są jedynymi ograniczeniami, z jakimi mierzą się kierowcy. Na motocykl o mniejszej pojemności można wsiąść dopiero po trzech latach od zdania egzaminu na "samochodowe" prawo jazdy. Zastanawiając się, do czego uprawnia prawo jazdy kat. B, warto też pamiętać, że mając ten dokument, można kierować motorowerami, skuterami i quadami.

Z tego typu pojazdami wiążą się kolejne ograniczenia. Przede wszystkim motorowerami nie wolno poruszać się po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Rodzi to problemy w większych miastach, w których często budowane są obwodnice. Wiele z nich jest odcinkami należącymi do dróg szybkiego ruchu. Kierowca nie może zatem skorzystać z nich, mimo że ma niezbędne uprawienia do kierowania pojazdem.

Co grozi za jazdę motocyklem bez uprawnień?

Możliwość jazdy jednośladami dla osób mających kategorię B wydaje się sporym ułatwieniem. Jednak nie zawsze jest tak w praktyce. Kupując motor, można mieć wątpliwości, czy rzeczywiście kierowanie nim nie będzie oznaczało ryzyka dostania mandatu. Na szczęście odpowiedź na pytanie "jakim motocyklem można jeździć na prawo jazdy kat. B" można znaleźć, zaglądając do dowodu rejestracyjnego.

Należy sprawdzić tam pola oznaczone jako: 

  • J - kategoria pojazdu;
  • P1 - pojemność silnika;
  • G - masa własna;
  • Q - stosunek mocy do masy własnej.

Jeśli jednak kierowca wsiądzie na motocykl, który przekracza te parametry, to w razie kontroli grozi mu mandat. W myśl obowiązujących przepisów za prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie mając do tego odpowiednich uprawień, grozi grzywna w wysokości nie mniejszej niż 1 500 zł. Do tego policja może zakazać dalszego kierowania pojazdem, więc kierowca musi liczyć się z kosztami holowania na parking.

Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia każdego motocykla?

Ci, którzy nie chcą mieć żadnych ograniczeń w zakresie kierowania jednośladami, muszą liczyć się z koniecznością zdawania egzaminu na kategorię A. W jej obrębie jest kilka różnych podkategorii, a każda z nich daje nieco inne uprawnienia:

Kategoria AM uprawnia do jazdy motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW i prędkości maksymalnej do 45 km/h. Można też, mając ją, jeździć czterokołowcem o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

  • Kategoria A1 daje takie same uprawnienia jak kategoria B, gdy kierowca ma prawo jazdy dłużej niż 3 lata.
  • Kategoria A2 pozwala na jazdę motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg.
  • Kategoria A uprawnia do jazdy każdym typem jednośladu, bez względu na to, jakie są jego parametry techniczne.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy