Czy na pasie do skrętu trzeba włączać kierunkowskaz?

Co w sytuacji, jeśli auto stoi na pasie drogowym, z którego można jechać wyłącznie w prawo - czy kierowca musi włączyć prawy kierunkowskaz? Przecież i tak wszyscy wiedzą, że będzie skręcać. Przepisy dotyczące używania kierunkowskazów są w tej sytuacji jasne.

W sytuacji, gdy pojazd stoi na pasie ruchu, który umożliwia jazdę w jednym kierunku, np. wyłącznie w prawo, należy pamiętać o obowiązkowym włączeniu kierunkowskazu. Wielu kierowców jest w błędzie myśląc, że nie muszą sygnalizować manewru - nawet gdy poruszają się pasem, który uniemożliwia jazdę w innym kierunku niż wyznaczony.

Kierunkowskazy - kiedy ich używać

Pas z wyznaczonym kierunkiem jazdy działa podobnie jak znak nakazu jazdy, a jak powszechnie wiadomo, wymusza on konieczność włączenia kierunkowskazu.

Podstawa prawna w tym przypadku jest dokładnie określona w Prawie o ruchu drogowym, a konkretnie art. 22:

Reklama

Co jest bardzo ważne - przepis nie przewiduje konkretnych przypadków wprowadzających taki obowiązek. W związku z tym dotyczy wszystkich sytuacji drogowych. Nie pozostawia to cienia wątpliwości, że jazda po pasie kierunkowym wymaga włączenia kierunkowskazu.

Mandat za nieużycie kierunkowskazu

Brak włączonego kierunkowskazu podczas jazdy pasem kierunkowym jest kwalifikowane jako wykroczenie. Policjant może w takiej sytuacji ukarać mandatem w wysokości 200 złotych. Oprócz tego kierowca otrzyma dwa punkty karne.

Kierunkowskazy na rondzie

Wciąż bardzo popularnym pytaniem wśród kierowców jest to, które poddaje w wątpliwość zasadność włączania kierunkowskazów na rondzie. Jeśli chodzi o tę kwestię, to można pokusić się o pięć głównych zasad:

  1. Jazda po obwiedni ronda nie powoduje zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów ruchu drogowego (podobnie jak jazda po zakręcie), a zatem nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
  2. Zmiana kierunku jazdy następuje podczas wyjeżdżania z ronda w którąś z dróg wylotowych (bo wówczas mamy możliwość skręcenia w prawo, ale także możliwość dalszej jazdy po rondzie, a więc dwa kierunki jazdy do wyboru) i w takim przypadku należy sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda. Sygnalizowanie nie może odbywać się zbyt wcześnie i wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu.
  3. Jeżeli na rondzie jest kilka pasów ruchu, to przed każdą zmianą pasa należy taki zamiar sygnalizować prawym lub lewym kierunkowskazem, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się pasem, na którym zamierzamy wjechać albo wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  4. Na rondzie można dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile nie zabraniają tego znaki poziome) i nie obowiązuje tutaj zasada, że przed skręceniem należy zbliżyć się  do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierzamy skręcić w prawo.
  5. Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną, wówczas staje się ono zwykłym skrzyżowaniem i należy na nim stosować takie same zasady, jak na skrzyżowaniu bez wyspy centralnej.

Kwestię związaną z kierunkowskazami na rondzie bardzo dokładnie omówiliśmy w tym tekście: Kierunkowskaz na rondzie. Czy trzeba go włączać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | mandaty | kierunkowskazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy