Czy na ciągłej linii można wyprzedzić? Okazuje się, że czasem… tak

Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej to jedno z najbardziej niebezpiecznych przewinień drogowych. W normalnych warunkach nie można przekraczać tej linii, ale w niektórych okolicznościach taki manewr jest dopuszczalny.

Zdarzają się sytuacje, że możemy przekroczyć podwójną linię ciągłą.
Zdarzają się sytuacje, że możemy przekroczyć podwójną linię ciągłą.Jacek Boron/REPORTEREast News

Podwójna linia ciągła to znak poziomy P-4, który jest dobrze znany każdemu kierowcy. Jak stanowią przepisy, takie oznaczenie "rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią".

Czy można wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej?

W związku z powyższym, na takim odcinku nie można wyprzedzać innych pojazdów. Często zdarza się, że jadąc krętą drogą, na trasie pojawia się pojazd poruszający się wolno. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest zobowiązany zjechać do prawej strony w celu ułatwienia wyprzedzania. Wielu kierowców ma wtedy dylemat, czy może wyprzedzić takich uczestników ruchu.

Odpowiedź jest bardzo prosta - tak, ale pod warunkiem, że nie najadą ani nie przekroczą podwójnej linii ciągłej. Oprócz tego trzeba zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr. Dlatego w praktyce często jest to niemożliwe, ponieważ pas ruchu jest zbyt wąski, żeby uniknąć najechania. W takiej sytuacji wyprzedzanie jest zabronione.

W jakich miejscach nie można wyprzedzać?

Zgodnie z art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest zabronione w następujących sytuacjach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Omijanie stojącego pojazdu na podwójnej linii ciągłej

Jedyną sytuacją, w której kierowca może legalnie przekroczyć linię ciągła jest manewr omijania stojącego pojazdu. Tę kwestię wyjaśnia art. 23 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:

kierujący jest zobowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.
Podwójna linia ciągła jest dobrze znanym każdemu kierowcy znakiem poziomym P-4.Adam WysockiEast News
Często zdarza się, że na trasie spotykamy pojazd jadący wolno. LECH GAWUC/REPORTEREast News
Wyprzedzanie pojazdu poruszającego się wolno jest możliwe, ale pod warunkiem, że kierowcy nie najadą ani nie przekroczą podwójnej linii ciągłej.Bartlomiej MagierowskiEast News

***

Moto Flesz 78: Parlament Europejski zdecydował o przyszłości aut spalinowych
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas