Czy można wymieniać koła pod blokiem? Sprawa nie jest oczywista

Masz wiedzę, narzędzia i chcesz pogrzebać przy swoim aucie? Lepiej sprawdź obowiązujące na terenie gminy przepisy, bo w razie kontroli straży miejskiej możesz dostać mandat za wymianę oleju, płynu hamulcowego czy nawet mycie auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym. A co z wymianą kół - czy można to robić na swojej posesji czy na parkingu pod blokiem?

Nie ma w Polsce ogólnokrajowych przepisów dotyczących tego, jakie naprawy są dozwolone, a których nie należy wykonywać nigdzie indziej poza warsztatami samochodowymi. Te wyznacza każda gmina i można je znaleźć na stronie internetowej danej gminy w zakładce Biuletyn Informacji Publicznej. Zapisy mogą brzmieć na przykład tak: 

Czy wymiana koła to naprawa? Raczej nie, przepisy tego nie precyzują, a co nie jest zabronione, jest dozwolone. Przy wymianie koła trzeba jednak zachować środki ostrożności i dbać o to, by wymieniającemu ani osobom postronnym (na przykład bawiącym się w pobliżu dzieciom, które mogą wejść pod auto) nie stała się krzywda.

Reklama

Wymiana koła - jak zrobić to bezpiecznie?

Aby zmienić koło, trzeba się wyposażyć w niezbędne narzędzia: klucz do odkręcania śrub, lewarek, przydać się może także klin do zablokowania pojazdu (podłożony pod drugie koło na tej samej osi). Przed przystąpieniem do pracy trzeba się upewnić, że samochód jest na płaskiej powierzchni. Należy zaciągnąć hamulec postojowy i wrzucić bieg (lub ustawić tryb parkingowy, jeśli samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów).

Przed podniesieniem samochodu, trzeba poluzować śruby mocujące koło. Nie należy odkręcać ich całkowicie, tylko na tyle, aby później łatwiej je było zdjąć. Potem można umieścić lewarek w odpowiednim miejscu pod samochodem, zazwyczaj wskazanym w instrukcji obsługi pojazdu. Samochód należy podnosić powoli, aż znajdzie się kilka centymetrów nad ziemią.

Gdy samochód jest już podniesiony, można odkręcić całkowicie śruby i zdjąć koło, a następnie należy umieścić nowe koło na piaście i przykręcić śruby, aby koło było stabilne. Następnie można opuścić samochód, ale nie całkowicie - koło powinno jeszcze lekko dotykać ziemi. Wtedy należy dokładnie dokręcić śruby kluczem, kręcąc je naprzemiennie, aby zapewnić równomierne mocowanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy