Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? Kierowcy zapominają o jednej zasadzie

Nasz czytelnik, pan Roman zapytał w mailu, czy dozwolone jest cofanie na jezdni jednokierunkowej. Oczywiście jest dozwolone, a ja myślę, że warto przy tej okazji przypomnieć, w jakich miejscach i w jakich sytuacjach manewr cofania jest zabroniony albo niewskazany.

Czy na drodze jednokierunkowej można cofać?
Czy na drodze jednokierunkowej można cofać?INTERIA.PL

Czy można cofać na drogach jednokierunkowych?

A zatem, czy po minięciu znaku D-3 "droga jednokierunkowa" możemy cofnąć? Oczywiście tak, bo żaden przepis nie zabrania cofania na jezdni jednokierunkowej. Warto jednak pamiętać o podstawowych wymogach dotyczących cofania. Zawarte są one w art. 23 ust.1 pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany: (...) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
INTERIA.PL

Trzeba pamiętać, że cofanie jest manewrem nietypowym, może spowodować spore zamieszanie na jezdni i utrudnić ruch innym jego uczestnikom. Jak już wspomniałem cofanie na jezdni jednokierunkowej nie jest zabronione, ale w żadnym razie nie wolno wjeżdżać na taką jezdnię od strony znaku "zakaz wjazdu".

INTERIA.PL

Cofanie nie jest zabronione na skrzyżowaniu, ale w takiej sytuacji, jak na rysunku, z cofania należy zrezygnować. Kierujący czerwonym samochodem zagapił się i zapomniał, że na skrzyżowaniu powinien skręcić w prawo. Pojechał prosto i teraz próbuje cofać. Zmusza do zatrzymania się kierowcę ciężarówki. Pozostali uczestnicy ruchu nie wiedzą co on zamierza zrobić. W takiej sytuacji należy zrezygnować z cofania i jechać dalej do przodu.

Popatrzcie na kolejny przypadek:

INTERIA.PL

Tutaj kierowca zielonego auta może śmiało cofać.

INTERIA.PL

Ale w tej sytuacji już nie! Kierowca zielonego auta dostrzega w lusterku stojący tuż za nim autobus przegubowy. Trudno oczekiwać, że autobus też cofnie, bo kierowca osobówki chce wjechać na miejsce postojowe. W takiej sytuacji też należy zrezygnować z cofania.

Kiedy cofanie jest zawsze zabronione?

Cofanie jest zabronione w tunelach:

INTERIA.PL

W tunelu jest dość ciasno, nie ma miejsca na omijanie przeszkody. Cofający pojazd mógłby utrudnić ruch, a nawet stworzyć zagrożenie.

Cofanie zabronione jest na mostach:

INTERIA.PL

Most jest obiektem szczególnym, poważniejszy błąd kierowcy może spowodować wyłamanie barier i spadnięcie z niego.

Cofanie zabronione jest na wiaduktach:

INTERIA.PL

Z tych samych względów nie wolno cofać na wiadukcie.

Cofanie zabronione jest na autostradach:

INTERIA.PL

Na autostradzie pojazdy poruszają się z bardzo dużymi prędkościami. Każde zatrzymanie się pojazdu na takiej drodze, a tym bardziej cofanie może stać się nie tylko przyczyną wypadku, ale nawet karambolu.

Jeżeli przejechałeś wyjazd z autostrady, w żadnym razie nie zatrzymuj się i nie próbuj cofać. Trudno, trzeba jechać dalej do kolejnego wyjazdu z autostrady.

Cofanie zabronione jest na drogach ekspresowych:

INTERIA.PL

Z tych samych powodów zabronione jest cofanie na drogach ekspresowych.

Cofanie nie wskazane jest na zakrętach oraz na wzniesieniach:

INTERIA.PL

Na zakręcie i na wzniesieniu widoczność jest z natury ograniczona. Nadjeżdżający kierowca mógłby zostać zaskoczony obecnością na jezdni cofającego pojazdu.

Kiedy nie należy podejmować cofania, nawet jeśli jest dozwolone?

Jeszcze raz przypominam, że cofanie może być wykonane tylko wtedy, jeżeli nie spowoduje utrudnienia ruchu lub zagrożenia. Nigdy nie podejmujcie cofania tylko dlatego, że chcecie zaoszczędzić odrobinę paliwa, a przejechaliście skrzyżowanie czy wyjazd z autostrady. Czasem trzeba przejechać nawet kilkanaście kilometrów, ale innego wyjścia nie ma.

Cofanie "na siłę", zmuszanie innych kierowców do zatrzymania się świadczy nie tylko o słabych kwalifikacjach kierowcy, ale również o egoizmie i braku kultury.

Driftowanie na parkingu słono go kosztowałopolicja Piasecznomateriały prasowe