Reklama

Czy motocykliści mogą wyprzedzać auta prawą stroną pasa? Przepisy są jednoznaczne

Większość kierowców jest przekonana, że wyprzedzanie jest możliwe tylko z lewej strony. Jak wygląda ten manewr w przypadku motocykla? Sprawdzamy, czy jest możliwe wyprzedzanie samochodu od prawej strony.

Motocykle są dużo bardziej zwrotne od samochodów, ale kierowcy jednośladów muszą się stosować do tych samych przepisów o ruchu drogowym. Kwestia wyprzedzania została ujęta w art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy stanowią:

"kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu"

Wyprzedzanie auta motocyklem z prawej strony. Kiedy to możliwe?

Powyższa zasada dotyczy kierowcy samochodu, ciężarówki, autobusu, a także motocyklisty. Przy okazji warto mieć świadomość, że istnieją aż trzy wyjątki od tej zasady. Możliwość legalnego wyprzedzania od prawej strony jest możliwa w przypadku:

Reklama

  • · pojazdu szynowego, który może być wyprzedzony tylko z prawej strony, chyba że ustawienie torów na jezdni lub w jej pobliżu na to nie pozwala,
  • · pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, a wyprzedzanie z lewej strony stworzyłoby zagrożenie kolizją,
  • · jezdni jednokierunkowej lub jezdni dwukierunkowej, która ma w obszarze zabudowanym co najmniej dwa pasy ruchu, a poza obszarem zabudowanym co najmniej trzy pasy ruchu.

Jeśli pas drogi jest na tyle szeroki, że zmieści się na nim samochód i motocykl, wyprzedzający nie musi używać podczas takiego manewru kierunkowskazu. Jest on konieczny tylko w sytuacji, gdy będzie potrzebna zmiana pasa ruchu.

Wyprzedzanie auta z prawej strony - zasady

Podczas wyprzedzania innego pojazdu, bez względu na stronę, należy zachować szczególną ostrożność. Przypomina o tym art. 24 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący powinien się upewnić, że ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania.

Kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania, a kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Wyprzedzanie auta z prawej strony. Jaki mandat grozi?

W sytuacji, gdy motocyklista zdecyduje się na wyprzedzanie z prawej strony, ale w danym miejscu przepisy nie będą na to pozwalać, liczy się z wysokim mandatem. Według nowego

taryfikatora grozi mu za to 1000 zł grzywny oraz 5 punktów karnych. Od 17 września 2022 r. za takie wykroczenie będzie grozić 8 punktów karnych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | motocykle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy