Czy motocyklem można wyprzedzać samochody w korku?

Motocykle ze względu na swoje niewielkie gabaryty pozwalają na łatwe i sprawne wyprzedzanie oraz omijanie pojazdów, które stoją w długich korkach. Nie brakuje najróżniejszych zapytań i dywagacji, czy taka jazda jest zgodna z prawem, o czym szczególnie dyskutują kierowcy samochodów, którzy zmuszeni są czekać w zatorach drogowych.

Czy motocyklem można wyprzedzać samochody w korku?
Czy motocyklem można wyprzedzać samochody w korku?Wojciech Strozyk/Reporter

Jazda motocyklem w korku pomiędzy samochodami w wielu dużych miastach jest codziennością. Szczególnie w krajach południowych, gdzie jednoślady stały się głównym środkiem transportu, możemy zauważyć, że kierujący przeciskają się pomiędzy stojącymi pojazdami, korzystając nawet z niewielkiej przestrzeni. W głowach kierowców samochodów zaczynają kłębić się pytania, czy wyprzedzanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w przepisach ruchu drogowego, jednakże, zanim do nich przejdziemy, konieczne jest wyjaśnienie dwóch kluczowych kwestii, niezbędnych do poprawnego zrozumienia obowiązujących regulacji.

Czym różni się wyprzedzanie od omijania?

To pojęcia, które przez wielu zmotoryzowanych błędnie używane są zamiennie. Oznaczają one dwa diametralnie różne manewry wykonywane na drodze, które regulowane są poprzez prawo w inny sposób. Szczególnie ważne znaczenie mają one w kontekście jazdy na motocyklu w korku.

Wyprzedzanie - to manewr polegający na przejeżdżaniu (bądź przechodzeniu) obok pojazdu, który porusza się tym samym pasem ruchu w tym samym kierunku, w celu zajęcia miejsca przed nim.

Omijanie - do wykonania tego manewru dochodzi w sytuacjach, gdy przejeżdżamy (bądź przechodzimy) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

Jazda motocyklem w korku - przepisy dotyczące omijania

Zapoznanie się z powyższymi terminami było kluczowe, aby rozjaśnić przepisy znajdujące się w Kodeksie ruchu drogowego. Regulacje pozwalają, aby kierowcy jednośladów omijali pojazdy stojące w korku, jednakże muszą zachować szczególną ostrożność, a także nie mogą naruszać bezpieczeństwa ruchu drogowego. Takie pozwolenie dotyczy sytuacji, gdy samochody nie poruszają się, a motocyklista ma wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie je ominąć. W art. 24 Prawo u ruchu drogowym, który bezpośrednio reguluje kwestie wyprzedzania i omijania, nie pojawia się zapis, który bezpośrednio zakazywałby przejeżdżania obok stojących pojazdów.

Dodatkowo należy dodać, że zgodnie z obowiązującymi zasadami, na pasie ruchu może znajdować się jeden pojazd wielośladowy, ale takie ograniczenia nie dotyczą jednośladów. Zatem jeśli obok auta zmieści się motocykl, może on jechać obok innych pojazdów, nie przekraczając pasa ruchu. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości, która nie została jednoznacznie określona. Zaleca się natomiast, aby była ona nie mniejsza, niż 1 metr.

Czy można wyprzedzać samochody w korku motocyklem?

W przypadku pojazdów, które bardzo wolno poruszają się w wyniku zatoru drogowego, mówimy o wyprzedzaniu, które jest manewrem bardziej złożonym i niebezpiecznym. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 2, wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni jednokierunkowej lub dwukierunkowej, jeśli co najmniej dwa pasy ruchu są wyznaczone dla pojazdów jadących w tym samym kierunku. W innych przypadkach do tego manewru musi dojść z lewej strony z uwzględnieniem wszystkich czynności, które należy wykonać wyprzedzając pojazd - konieczne jest zatem zasygnalizowanie zmiany pasa ruchu, a także należy pamiętać o znakach pionowych i poziomych. Najechanie na linię ciągłą wiąże się ze złamaniem przepisów. Dodatkowo należy pamiętać, że ustawodawca wymaga od kierującego jednośladem podczas wyprzedzania roweru, motoroweru lub motocykla zachowania bezpiecznego odstępu, który wynosi nie mniej niż 1 metr.

O czym motocyklista musi pamiętać podczas jazdy w korku:

1.    Linia ciągła na jezdni oznacza, że zabronione jest jej przekraczanie oraz najeżdżanie na nią.

2.    Możliwe jest ominięcie lub wyprzedzanie pojazdu na linii ciągłej, jednakże jedynie pod warunkiem, że oba pojazdy zmieszczą się w obrębie jednego pasa ruchu.

3.    Podczas przejeżdżania przez linię przerywaną dochodzi do zmiany pasa ruchu - konieczne jest sygnalizowanie manewru za pomocą kierunkowskazów.

4.    Wyprzedzanie z prawej strony jednośladem jest możliwe na drodze jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub na drodze dwukierunkowej wtedy, gdy do jazdy tym samym pasem wyznaczone zostały co najmniej dwa pasy ruchu w obszarze zabudowanym lub trzy poza obszarem zabudowanym.

5.    Wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest możliwe, jednakże jedynie w przypadku, gdy ruchem kieruje policjant lub sygnalizacja świetlna.

6.    Zakazane jest zajmowanie dwóch pasów ruchu - oznacza to, że cały motocykl musi się zmieścić w obrębie jednego pasa. Przepis ten dotyczy również lusterek czy kufrów.

W jakich przypadkach wyprzedzanie pojazdów w korku jest zabronione?

Owe zakazy przede wszystkim wynikają z ogólnych przepisów. Motocykliści nie mogą wyprzedzać pojazdów poruszających się w zatorze drogowym bezpośrednio przed oraz na przejściu dla pieszych, co reguluje art. 26. ust. 3 pkt 3 Prawa u ruchu drogowym. Dodatkowo zabronione jest wykonywanie tego manewru na skrzyżowaniach, gdzie ruchem nie kieruje sygnalizacja świetlna lub osoba kierująca ruchem, na linii ciągłej, a także na zakrętach o ograniczonej widoczności.

Jeep Avenger 4xe ma trzy silniki i napęd na 4 koła. Nowości jest więcejINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas