​Czy jest minimalna prędkość na autostradzie? Szeryfowie muszą to wiedzieć

Znajomość dopuszczalnych prędkości jazdy na drogach zwiększa bezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie ograniczeń może natomiast skończyć się mandatem i punktami karnymi. Ile wynosi dopuszczalna prędkość na autostradzie? Czy przepisy przewidują prędkość minimalną? Szeryfowie drogowi powinni to wiedzieć, zanim zaczną blokować ruch.

O maksymalnej prędkości na autostradzie wie każdy. A ile wynosi minimalna prędkość?
O maksymalnej prędkości na autostradzie wie każdy. A ile wynosi minimalna prędkość?Bartlomiej MagierowskiEast News

Ile można jechać autostradą? Dopuszczalne prędkości

Maksymalna prędkość poruszania się po drogach została określona w art. 20 ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z ust. 3 pkt 1 ppkt a tego przepisu prędkość dopuszczalna pojazdów poruszających się po autostradzie wynosi 140 km/h. Dotyczy to:

  • samochodów osobowych;
  • samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony;
  • motocykli.

W przypadku pojazdu innego niż wymieniony oraz dla zespołu pojazdów (pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się jako całość, np. ciężarówka z naczepą) dopuszczalna prędkość na autostradzie została ograniczona do 80 km/h.

Dla autobusów spełniających dodatkowe warunki techniczne dopuszczalna prędkość na autostradzie została ustalona na 100 km/h. Te warunki to m.in. obowiązkowy ABS, mocowanie bagażu oraz ogumienie z bieżnikiem o głębokości minimum 3 mm.

Z ruchu po autostradzie wyłączone są motorowery, a także ciągniki rolnicze, które ze względu na niską rozwijaną prędkość stwarzałyby niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.

Minimalna prędkość na autostradzie. Co mówi prawo?

Przepisy o ruchu drogowym nie określają minimalnej prędkości dla żadnego rodzaju drogi, choć takie ograniczenie może zostać wprowadzone znakiem C-14.

Wskazówkę w ustaleniu minimalnej prędkości dla jazdy stanowi jednak definicja autostrady.

Zgodnie z art. art. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym autostrada jest drogą dwujezdniową, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h. Warunek minimalnej prędkości dotyczy także pojazdów, które ciągną przyczepy.

Warto pamiętać, że prędkość minimalna oraz maksymalna dla autostrady nie zdejmują z kierowców obowiązku rozsądnej i bezpiecznej jazdy. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym każdy kierujący ma obowiązek:

  • jechać z prędkością, która nie utrudnia poruszania się innych samochodów;
  • hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
  • utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się pojazdu jadącego z przodu.

Dodatkowo prędkość minimalna i maksymalna musi być zawsze dopasowana nie tylko do zachowania innych uczestników ruchu, lecz także do panujących warunków atmosferycznych, widoczności i rzeźby terenu. Wilgotna lub śliska nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania, dlatego jazda z maksymalną dopuszczalną prędkością nie zawsze będzie rozsądna, nawet jeśli jest możliwa.

Co grozi za wolną jazdę autostradą?

Kodeks wykroczeń w art. 90 przewiduje mandat za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej. Jeżeli dopuszcza się tego osoba prowadząca pojazd mechaniczny, to zgodnie z §2 powołanego przepisu może ona zostać ukarana grzywną w wysokości nie niższej niż 500 zł.

W przypadku zbyt wolnej jazdy autostradą, jeżeli tylko warunki panujące na drodze uzasadniają bezpieczną jazdę z wyższą prędkością, kierujący może otrzymać mandat. Przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują poruszanie się z prędkością, która zapewnia panowanie nad pojazdem i uwzględnia natężenie ruchu oraz inne warunki panujące na drodze.

Przepisy ruchu drogowego pozostawiają kierującym dużą swobodę w dopasowaniu prędkości. Warto jednak pamiętać, że zarówno zbyt szybka, jak i zbyt wolna jazda autostradą może skończyć się nałożeniem mandatu.

***