Czy autem z instalacją LPG można parkować na parkingu podziemnym?

Przed bramą wjazdową do parkingów podziemnych można spotkać znak zakazu wjazdu samochodów z instalacją LPG. Sprawdzamy, co powinien zrobić kierowca, gdy zobaczy takie oznaczenie.

Przed bramą wjazdową na podziemny parking kierowcy mogą zauważyć często znak zakazu wjazdu dla aut z instalacją LPG.
Przed bramą wjazdową na podziemny parking kierowcy mogą zauważyć często znak zakazu wjazdu dla aut z instalacją LPG.Wojciech Strozyk/REPORTEREast News

Większość nowych budynków mieszkalnych i biurowców oferuje możliwość parkowania samochodu w garażu podziemnym. Jednak w większości takich miejsc widnieje znak przypominający na pierwszy rzut oka B-1 "Zakaz ruchu w obu kierunkach". Jednak w jego środek jest wpisane "LPG". Wielu kierowców odczytuje taką tablicę jako zakaz wjazdu dla samochodów z instalacją LPG. Sęk w tym, że zgodnie z przepisami, taki znak w ogóle nie istnieje.

Dlaczego nie można wjeżdżać z instalacją LPG do garażu podziemnego?

Takie obostrzenie wynika przede wszystkim z prawa budowlanego. W garażu podziemnym mogą parkować pojazdy wyposażone w instalację LPG, ale obiekt musi posiadać wentylację mechaniczną i czujniki stężenia gazu propan-butan. Jak łatwo się domyślić, taka instalacja to dodatkowy koszt dla dewelopera lub zarządcy obiektu.

Tym samym łatwiej (i taniej) zainstalować znak B-1 z napisem "LPG", który nie figuruje w wykazie przygotowanym przez ministerstwo. To pierwszy problem w skutecznym egzekwowaniu zasad, a do tego podziemne garaże zwykle nie są drogą publiczną.

Jaki mandat za złamanie zakazu wjazdu z instalacją LPG?

Złamanie zakazu wjazdu samochodem z instalacją LPG nie jest karane na podstawie przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń. Administrator budynku nie jest upoważniony do sprawdzania dokumentów samochodu, które parkują w garażach, gdzie zabronione jest parkowanie aut z instalacją LPG.

Administrator budynku może próbować nałożyć karę finansową, ale pod warunkiem, że odpowiednie zapisy znalazły się w regulaminach administracyjnych i przepisach przeciwpożarowych. W ostateczności zarządca budynku będzie mógł skierować sprawę do sądu. Każda sprawa to przypadek indywidualny, przez co ciężko przewidzieć konsekwencje łamania takiego zakazu.

Większość nowych budynków mieszkalnych oraz biurowców oferuje możliwość parkowania samochodu w garażu podziemnym.Marek BazakEast News
W garażu podziemnym mogą parkować pojazdy wyposażone w instalację LPG, ale obiekt musi posiadać wentylację mechaniczną oraz czujniki stężenia gazu propan-butan. Paweł RygasINTERIA.PL
Złamanie zakazu wjazdu samochodem z instalacją LPG nie jest karane na podstawie przepisów ruchu drogowego i kodeksu wykroczeń.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

***

Moto Flesz 79: Czarne chmury na transportem, Norwegowie już nie chcą aut na prąd
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas