Reklama

Co oznacza znak P-21? Kierowcy często go ignorują, a to poważny błąd

Nie na każde miejsce na drodze możemy wjechać i jest to chyba dla wszystkich kierowców oczywiste. Często jednak zdarza się, że kierujący traktują miejsca oznaczone znakiem P-21, jako parking lub dodatkowy pas ruchu. A to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Znak P-21 - każdy go widział, nie każdy respektuje

Znak P-21 należy do znaków drogowych poziomych i jest to, dobrze wszystkim (mamy nadzieję) znana, przestrzeń wyłączona z ruchu. Wyznaczana ona jest poprzez równoległe względem siebie linie, namalowane ukośnie do toru jazdy pojazdów, otoczone linią krawędziową ciągłą szeroką P-7b. Obecność tej linii sygnalizuje, że nie wolno wjeżdżać do tej strefy, jak i zatrzymywać w niej auta. Już samo najechanie na nią jest wykroczeniem. Mimo to kierowcom zdarza się np. kończyć manewr wyprzedzania na powierzchni wyłączonej z ruchu. Zupełnie jakby była to strefa "buforowa" na wypadek gdyby nam zabrakło miejsca na drodze.

Reklama

Jakie zastosowanie ma znak P-21?

Tymczasem znak P-21 ma zupełnie inne zastosowanie. Wyłączenie powierzchni z ruchu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierującym oraz pieszym. Może informować o dokładnym torze jazdy pojazdów, oddalać tor jazdy od przeszkód znajdujących się na jezdni, korygować przebieg krawężnika, zastępować wysepkę wyodrębnioną z jezdni albo ją uzupełniać.

Przeoczenie znaku P-21 nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania go

Są sytuacje, gdy kierujący nie mają świadomości, że właśnie wjechali na miejsce wyłączone z ruchu lub zatrzymali się na nim. Czasem dostrzeżenie go może być utrudnione, na przykład przy mocno zniszczonej nawierzchni, w nocy lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy droga zasypana jest śniegiem. W takich okolicznościach być może unikniemy mandatu, jednak nadal nie będzie to manewr bezpieczny. Dlatego dobrze jest się upewnić, że w danym miejscu nie ma znaku P-21.

***

Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | przepisy ruchu drogowego

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy