Co oznacza znak P-21? Kierowcy często go ignorują, a to poważny błąd
Nie na każde miejsce na drodze możemy wjechać i jest to chyba dla wszystkich kierowców oczywiste. Często jednak zdarza się, że kierujący traktują miejsca oznaczone znakiem P-21, jako parking lub dodatkowy pas ruchu. A to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Znak P-21 należy do znaków drogowych poziomych i jest to, dobrze wszystkim (mamy nadzieję) znana, przestrzeń wyłączona z ruchu. Wyznaczana ona jest poprzez równoległe względem siebie linie, namalowane ukośnie do toru jazdy pojazdów, otoczone linią krawędziową ciągłą szeroką P-7b. Obecność tej linii sygnalizuje, że nie wolno wjeżdżać do tej strefy, jak i zatrzymywać w niej auta. Już samo najechanie na nią jest wykroczeniem. Mimo to kierowcom zdarza się np. kończyć manewr wyprzedzania na powierzchni wyłączonej z ruchu. Zupełnie jakby była to strefa "buforowa" na wypadek gdyby nam zabrakło miejsca na drodze.
Tymczasem znak P-21 ma zupełnie inne zastosowanie. Wyłączenie powierzchni z ruchu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierującym oraz pieszym. Może informować o dokładnym torze jazdy pojazdów, oddalać tor jazdy od przeszkód znajdujących się na jezdni, korygować przebieg krawężnika, zastępować wysepkę wyodrębnioną z jezdni albo ją uzupełniać.
Są sytuacje, gdy kierujący nie mają świadomości, że właśnie wjechali na miejsce wyłączone z ruchu lub zatrzymali się na nim. Czasem dostrzeżenie go może być utrudnione, na przykład przy mocno zniszczonej nawierzchni, w nocy lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy droga zasypana jest śniegiem. W takich okolicznościach być może unikniemy mandatu, jednak nadal nie będzie to manewr bezpieczny. Dlatego dobrze jest się upewnić, że w danym miejscu nie ma znaku P-21.
***