Co oznacza znak B-13 i czy dotyczy samochodów z LPG?

Kierowcy jeżdżący samochodami zasilanymi LPG muszą się liczyć z ograniczonym dostępem do pewnych miejsc, takich jak parkingi podziemne. Niektórzy zastanawiają się też, czy instalacja gazowa sprawia, że auto jest objęte zakazem wjazdu za znak B-13.

Znak B-13 ma chronić ważne miejsca przed ryzykiem eksplozji lub skażenia
Znak B-13 ma chronić ważne miejsca przed ryzykiem eksplozji lub skażeniaTomasz Kawka/InteriaEast News

Pary wjazdach do większości parkingów podziemnych widnieje symbol, który zabrania wjazdu pojazdom wyposażonym w instalację LPG. Obostrzenie to wynika z prawa budowlanego, które przewiduje, że by w garażu podziemnym można było parkować samochodami z instalacją LPG, obiekt musi posiadać wentylację mechaniczną i czujniki stężenia gazu propan-butan. Łatwiej i taniej deweloperowi jest wprowadzić zakaz wjazdu.

Znak B-13. Co oznacza wybuchający samochód?

W przypadku oznaczeń na wjazdach do garażów zwykle sprawa jest oczywista, choć trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami taki znak nie istnieje, jest tylko symbolem wprowadzonym przez zarządcę.

Ale co z efektownym znakiem B-13, przedstawiającym eksplodujący samochód, który jest znakiem zupełnie legalnym, przewidzianym w przepisach znakiem pionowym?

To znak znak oznaczający zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi. Stawia się go w miejscach szczególnie narażonych na skutki wybuchu lub skażenia, takich jak zaludnione centra miast, tamy, czy tunele.

Znak B-13 

W szczegółowych przepisach dotyczących tego znaku możemy znaleźć informację, że dotyczy on wybranych klas towarów niebezpiecznych zakwalifikowanych zgodnie z europejską umową dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, znaną szerzej jako umowa ADR. Na liście znajdują się m.in.:

  • materiały i przedmioty wybuchowe, 
  • gazy,
  • materiały ciekłe zapalne, 
  • materiały stałe zapalne,
  • materiały utleniające

Czy znak B-13 obowiązuje samochody z LPG?

Kierowcy samochodów z instalacją gazową mogą być spokojni. Znak ten dotyczy transportu wskazanych materiałów, a nie paliwa znajdującego się w zbiorniku, wykorzystywanego przez jednostkę napędową w danym pojeździe. Nie dotyczy więc również aut zasilanych gazem CNG, korzystającym z ogniw wodorowych, czy samochodów z napędem elektrycznym.

***

Polskie veto w sprawie normy Euro 7, wraca Outlander. Moto Flesz odc. 82
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas