Ciągła linia nie zabrania wyprzedzania. Wystarczy trzymać się jednej zasady

Czy ciągła linia zabrania wyprzedzania? Zapewne dla wielu kierowców jest to pytanie retoryczne, ale wynika to z pewnego uproszczenia, którego zwykle się kierujemy. Co tak naprawdę mówią przepisy na temat wyprzedzania na ciągłej linii?

Czego zabrania podwójna linia ciągła P-4?

To co potocznie nazywamy podwójną ciągłą linią, jest znakiem drogowym poziomym P-4. Stosowana jest powszechnie na drogach, podobnie jak znak P-1, czyli linia przerywana, a ich znaczenie jest oczywiste dla wszystkich kierowców. Ale czy wszyscy znają dokładne brzmienie przepisów dotyczących linii P-4? Przypomnijmy:

Opis bardzo prosty i zwięzły, a mimo to, kierowcy zwykle źle go rozumieją. Jak to możliwe?

Czy linia ciągła zabrania wyprzedzania?

Wbrew pozorom na powyższe pytanie większość kierowców odpowiada błędnie, stwierdzając, że podwójna linią ciągła zabrania kierującemu wykonywania manewru wyprzedzania. Lecz czy w cytowanym przepisie było o tym jakiekolwiek słowo? Nie było, a skoro coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Pod pewnymi warunkami.

Reklama

A warunek jest taki, że linii nie można przekraczać, ani nawet na nią najeżdżać. To zwykle rzeczywiście jest równoznaczne z brakiem możliwości wyprzedzenia innego uczestnika ruchu. Lecz jeśli na drodze spotkamy na przykład rowerzystę, albo pojazd wolnobieżny, częściowo poruszający się poboczem i mamy możliwość wyprzedzenia go, bez najeżdżania na linię, to taki manewr jest dozwolony.

Kiedy wyprzedzanie zawsze jest zabronione?

Kierowcy kojarzą podwójną ciągłą linię z zakazem wyprzedzania z jeszcze jednego powodu. Zwykle jest ona łączona ze znakiem B-25 "zakaz wyprzedzania", choć warto pamiętać, że chodzi tu pojazdy silnikowe wielośladowe. Rowerzystę więc nadal możemy wyprzedzić. Warto też pamiętać, że przepisy zakazują wyprzedzania także w konkretnych sytuacjach i wtedy nie musi być ani ciągłej linii, ani znaku B-25.

Przez lukę w przepisach nie mogą wystawiać mandatów za parkowanie

Zgodnie z art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest zabronione w następujących sytuacjach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Czy można omijać stojący pojazd na podwójnej linii ciągłej?

Jedyną sytuacją, w której kierowca może legalnie przekroczyć linię ciągła jest manewr omijania stojącego pojazdu. Konieczne jest tylko dostosowanie się do zasad określonych w art. 23 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy