Blackout. Jak jeździć, gdy nie działają światła na skrzyżowaniach?
Awaria zasilania pozbawiła prądu setki tysięcy osób w Europie. Przerwa w dostawach energii spowodowała poważne zakłócenia w ruchu kolejowym i lotniczym, a nieczynne światła sygnalizacyjne w miastach doprowadziły do powstania licznych korków. W obliczu takich kryzysów warto przypomnieć sobie zasady postępowania w sytuacji, gdy sygnalizacja świetlna przestaje działać.

W skrócie
- Awaria zasilania dotknęła setki tysięcy osób w Europie, z największymi problemami w Hiszpanii i Portugalii, co spowodowało poważne zakłócenia w ruchu kolejowym i lotniczym oraz korki.
- Prowadzone są śledztwa w celu ustalenia przyczyny, rozważane są m.in. cyberatak oraz uszkodzenie linii wysokiego napięcia w południowo-zachodniej Francji.
- Przypominamy o zasadach ruchu drogowego przy niedziałającej sygnalizacji, gdzie kluczowe jest stosowanie się do znaków i zasad bezpieczeństwa.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
28 kwietnia, tuż po południu, w wielu miastach Hiszpanii doszło do poważnej przerwy w dostawie prądu - problem dotknął m.in. Madryt, Saragossę, Alicante i Segowię. Podobne trudności zgłaszali mieszkańcy Lizbony. W obu krajach potwierdzono, że awaria miała charakter ogólnokrajowy. Zakłócenia w dostawach energii odnotowano również w południowej Francji, Księstwie Andory oraz niektórych regionach Belgii.
Wielka awaria prądu w Europie. Przyczyną cyberatak?
Przyczyny wielkiej awarii prądu w Europie wciąż są ustalane. Jedną z hipotez jest cyberatak, ale śledczy biorą też pod uwagę uszkodzenie linii wysokiego napięcia po pożarze na górze Alaric w południowo-zachodniej Francji. Ogień miał zniszczyć kluczowe połączenie energetyczne między Perpignan a Narbonne. Jak podaje dziennik "El País", w centrali Red Eléctrica w Madrycie trwa sztab kryzysowy, a władze takich miast jak Madryt i Barcelona zebrały się na pilnych naradach.
Awaria prądu szybko sparaliżowała ruch w miastach - w wielu miejscach przestała działać sygnalizacja świetlna. Największe utrudnienia wystąpiły na głównych arteriach Madrytu i Lizbony, gdzie tworzyły się ogromne korki, a komunikacja stanęła w miejscu. W obliczu takich wydarzeń warto przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego - szczególnie te, które obowiązują podczas awarii sygnalizacji świetlnej i pomagają bezpiecznie dotrzeć do celu.
Jakie zasady obowiązują w przypadku awarii sygnalizacji świetlnej?
W przypadku, gdy sygnalizacja świetlna nie działa, kierowcy powinni stosować się do widocznych znaków drogowych, takich jak STOP, nakaz ustąpienia pierwszeństwa czy znak określający drogę z pierwszeństwem - te oznakowania mają kluczowe znaczenie, zwłaszcza w sytuacji awarii sygnalizacji. Jeśli skrzyżowanie nie jest wyposażone w żadne znaki regulujące pierwszeństwo, to wtedy należy stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego. Zgodnie z nimi na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje tzw. „zasada prawej ręki” według której pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.
Warto również pamiętać, że pojazdy szynowe, na przykład tramwaje, zawsze mają pierwszeństwo w sytuacji równorzędnej, niezależnie od tego, z której strony nadjeżdżają. Ponadto, podczas awarii sygnalizacji trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych korzystających z przejść. Pamiętajmy by zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa osobo znajdującym się na przejściu lub wchodzących na nie. To szczególnie istotne na skrzyżowaniach dróg wielopasmowych, na których inne pojazdy mogą nam utrudniać obserwację przejść.
Przypomnijmy również, że w takich sytuacjach często dochodzi do wyprzedzania na przejściach dla pieszych. Wbrew temu co sądzi część kierowców, jeśli w pobliżu przejścia poruszamy się szybciej niż pojazd na pasie obok (jadący w tym samym kierunku), to jest to już wyprzedzanie. Za taki manewr grozi 1500 zł mandatu oraz 15 punktów karnych. Warto też pamiętać, że wyprzedzać nie można również na skrzyżowaniach - kierowcy zapominają o tych dwóch zasadach, ponieważ gdy ruch sterowany jest sygnalizacją świetlną, zakazy te nie obowiązują. W przypadku awarii sygnalizacji trzeba się jednak do nich bezwzględnie stosować.
Policjant kierujący ruchem ma zawsze pierwszeństwo
Kierowcy powinni również zbliżać się do skrzyżowań, przy których nie działa sygnalizacja, ze zwiększoną uwagą, zwalniając i będąc gotowymi do nagłego zatrzymania, aby uniknąć kolizji. Warto dodać, że w sytuacjach awaryjnych, gdy na skrzyżowaniu pojawi się policjant kierujący ruchem, kierowcy muszą podporządkować się jego poleceniom. Te zawsze mają nadrzędne znaczenie wobec wszelkich innych zasad ruchu drogowego, nawet jeśli sygnalizacja zacznie ponownie działać.