Reklama

Zabrali ci prawko? To nie znaczy, że nie możesz jeździć!

Wielu kierowców, zwłaszcza tych, których praca związana jest z prowadzeniem samochodów, obawia się utraty prawa jazdy. Zatrzymanie "prawka" w praktyce oznacza bowiem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Jeśli np. sąd zakaże nam prowadzenia motocykli, niekoniecznie musimy rozstawać się z uprawnieniami wynikającymi z pozostałych kategorii.

Reklama

Jak donosi "Rzeczpospolita" w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie zapadł właśnie wyrok w sprawie kierującego, który otrzymał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii A. Zakaz obligował mężczyznę do zwrócenia w wydziale komunikacji dokumentu uprawniającego go do poruszania się motocyklem bądź skuterem.

Z racji tego, że posiadane przez mężczyznę prawo jazdy uprawniało go również do prowadzenia pojazdów kategorii B skazany wniósł równocześnie o wydanie dokumentu potwierdzającego posiadane przez niego uprawnienia do prowadzenia samochodów. Na to nie zgodził się jednak starosta argumentując, że ustawa o kierujących pojazdami zakazuje wydania dokumentu osobie, w stosunku do której obowiązuje sądowy zakaz.

Jak podaje "Rzeczpospolita" mężczyzna zaskarżył decyzję starosty do sądu, argumentując, że zakaz prowadzenia obejmuje jedynie pojazdy kategorii A. Sąd - biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację prawną wynikłą z faktu, że mężczyzna zdobył uprawnienia kategorii B zanim w życie weszła nowelizacja Kodeksu Drogowego z 19 stycznia 2013 roku - uznał rację skazanego.

Sąd orzekł, że skazany nie może ponosić negatywnych skutków tego iż dokument prawa jazdy "zbiorczo" stwierdza o posiadanych przez obywatela uprawnieniach. Podkreślono również, że do posiadania prawa jazdy kategorii B nie jest przecież wymagane posiadanie kategorii A, co oznacza, że uprawnienia są od siebie niezależne.

Ten ostatni zapis powinien jednak zmartwić zawodowych kierowców, którzy poruszają się w pracy samochodami ciężarowymi. Do posiadania kategorii C niezbędne są przecież uprawnienia kategorii B, co oznacza, że jeśli stracimy "prawko" na "osobówki", nie będzie nam też można prowadzić aut ciężarowych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje