Wymiana prawa jazdy. Kiedy musisz to zrobić?

Prawo jazdy to dokument, który potwierdza nasze umiejętności do prowadzenia pojazdów i umożliwia legalne poruszanie się po drogach. Jeśli już go mamy, wtedy musimy pamiętać o sytuacjach, w których konieczna będzie wymiana prawa jazdy. Kiedy to trzeba będzie zrobić?

Przez długi czas polskie prawo jazdy doczekało się wielu zmian. Poprawki dotyczyły nie tylko wzoru graficznego, ale i danych, które się na nim znajdowały. W 2013 roku nastąpił pewien przełom, bo zakończono wydawanie bezterminowych praw jazdy

Od marca 2019 roku w dokumencie nie pojawiają się także informacje o miejscu zamieszkania. Nie istnieje potrzeba zmiany danych w dokumencie, więc nie musimy ponosić dodatkowych opłat przy przeprowadzce. 

Reklama

Kiedy jednak prawo jazdy trzeba wymienić i jak to zrobić?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy

Jak już wspomnieliśmy, od 2013 roku prawo jazdy jest wydawane terminowo. Najdłuższy okres, przez który będzie ważne to 15 lat. Jeżeli lekarz podczas badań wykryje problemy ze zdrowiem kierowcy, to ważność prawa jazdy może być skrócona. Przykładowo - z tytułu poważnej wady wzroku możemy dostać uprawnienie jedynie na 5 lat. Po tym czasie konieczna będzie wizyta u specjalisty oraz wymiana prawa jazdy.

Wprowadzenie ograniczeń co do terminu ważności prawa jazdy oznacza dla posiadaczy bezterminowych dokumentów jedynie tyle, że po pewnym czasie będą musieli je wymienić na nowe. 

Nie jest na szczęście konieczne przeprowadzanie egzaminu czy wizyty u lekarza. Dobrą wiadomością jest też fakt, że taki przymus nastąpi dopiero za kilka lat. 

Proces wymiany bezterminowych praw jazdy został zaplanowany na lata 2028-2033. Po tym czasie każdy kierowca będzie legitymował się dokumentem z odpowiednią datą ważności i nowym wzorem prawa jazdy.

Wymiana prawa jazdy. Zmiana nazwiska, upływ daty ważności

Istnieje jeszcze kilka innych sytuacji, w których wymiana prawa jazdy jest konieczna. Oczywiste jest, że musimy to zrobić, gdy upływa data ważności tego dokumentu. 

Poza wymaganiami wynikającymi z przepisów prawo jazdy musi zostać wymienione wtedy, gdy je zgubimy, zniszczymy lub zmienimy nazwisko (na przykład po ślubie). Na złożenie wniosku w takim przypadku mamy 30 dni.

Od 2019 roku nie ma już konieczności wyrabiania nowego prawa jazdy w przypadku zmiany adresu zamieszkania. 

Ile kosztuje i co jest potrzebne do wymiany prawa jazdy?

Sama wymiana prawa do jazdy jest prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy. Istnieje też wiele wątpliwości co do tego, jakie dokumenty do prawa jazdy trzeba przedstawić. 

Wymagana jest fotografia o wymiarach 35 × 45 mm oraz badania lekarskie. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić kwotę w wysokości 200 zł. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Jest to wydatek rzędu 100,50 zł.

Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty możemy przesłać skanem lub zdjęciem.

Wymiana prawa jazdy a badania lekarskie

Istnieje dużo obaw o to, że w przypadku zmian w dokumencie będziemy musieli dostarczyć również badania lekarskie. To nieprawda. Nie mamy obowiązku dostarczania wyników badań lekarskich, jeżeli zmieniamy prawo jazdy ze względu na zmianę nazwiska, a uprawnienie jest wciąż ważne.

Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych. 

Badań lekarskich na pewno nie powinniśmy się bać. Podczas tej rutynowej czynności lekarz zbada wzrok, słuch, sprawdzi równowagę oraz układu ruchu kierowcy. 

Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad dotyczący potencjalnych objawów chorobowych. Lekarz oceni także nasz stan psychiczny i sprawdzi, czy nie istnieją żadne przesłanki, które mogłyby wskazywać na uzależnienie od alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. 

Po zakończeniu badań wydawane jest orzeczenie lekarskie.

Dużo pytań rodzi się także wokół tego, ile ważne są badania na prawo jazdy. Otóż w wielu przypadkach muszą być one powtarzane. Zależy to między innymi od wieku kierowcy, a także kategorii prawa jazdy. Duży wpływ na powtarzalność badań ma wynik tych pierwszych. Jeżeli zostały wykryte jakieś nieprawidłowości lub kierowca boryka się z przewlekłymi chorobami, to z pewnością lekarz zleci częstszą kontrolę stanu zdrowia.

Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy?

Wypełnianie wniosku o nowy dokument to stosunkowo prosta czynność. Na górze podajemy informację dotyczące urzędu, do którego kierujemy pismo, niżej wpisujemy swoje dane personalne. 

Następnie postępujemy według indywidualnych potrzeb, dokładnie czytając każdy punkt. 

Sam wzór wniosku o prawo jazdy dostępny jest w każdym Wydziale Komunikacji w starostwie powiatowym czy urzędzie miasta na prawach powiatu. Możemy więc tam wybrać i wziąć druk. Istnieje także możliwość pobrania go ze strony obywatel.gov.pl. Następnie drukujemy go i zanosimy do urzędu wraz z niezbędnymi dokumentami.

Formularz podzielony jest na sekcje, które oznaczone są literami od A do I. W przypadku składania wniosku o wydanie prawa jazdy kategorii B wypełniamy części A, C, F oraz G. Pozostałe miejsca wypełnia urząd. 

Na wydanie nowego prawa jazdy czeka się ok. 2 tygodnie.

***



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy