Wybieramy szkołę nauki jazdy
Zanim zdecydujesz się na konkretny ośrodek szkolenia, skrupulatnie go sprawdź. Co należy wziąć pod uwagę?
Wybór dobrej autoszkoły oczywiście nie gwarantuje zdania egzaminu na prawo jazdy. Na pewno jednak zdecydowanie się na profesjonalny ośrodek pomoże łatwiej i szybciej zdobyć uprawnienia.
Powinniśmy też pamiętać, że nie uczymy się tylko po to, by zdać egzamin i zdobyć wymarzone "prawko", ale przede wszystkim, by umieć bezpiecznie poruszać się samochodem.
Nie jest tajemnicą, że wszystkie szkoły starają się przyciągnąć kursantów i przekonują, że są najlepsze. Jak więc znaleźć ośrodek szkolenia, który dobrze nas przygotuje?
Co sprawdzić i czym się kierować podczas wyboru szkoły nauki jazdy?
Pojazdy do nauki
Dobra szkoła jazdy ma samochody szkoleniowe dokładnie tej samej marki i typu (nadwozie, silnik, skrzynia biegów), co auta, na jakich zdaje się egzamin na prawo jazdy w położonych blisko Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.
To, jakimi samochodami dysponuje dany WORD, można sprawdzić zwykle na stronie internetowej ośrodka lub dzwoniąc do WORD-u.
Poziom zdawalności
Niektóre WORD-y (m.in. w Gdańsku, Legnicy, Wrocławiu) publikują na swoich stronach internetowych rankingi szkół nauki jazdy. W najbardziej szczegółowych zestawieniach można sprawdzić, jaki procent absolwentów danego ośrodka zdał egzamin praktyczny za pierwszym podejściem oraz jaka była ogólna zdawalność w danym okresie. To świetna podpowiedź w kwestii wyboru szkoły.
Pozycja szkoły na rynku
Powinno się wybierać szkołę o ugruntowanej pozycji na rynku, istniejącą od lat i dlatego "pewniejszą". Konkurencja wśród szkół jazdy jest bardzo duża, co powoduje wyśrubowane obniżki cenowe, z czego nie każdy ośrodek szkolenia wychodzi bez szwanku.
Obniżanie cen często ma zły wpływ na jakość nauczania. Proponując niskie ceny kursantom, zwykle szkoła robi oszczędności np. na pomocach naukowych, swojej flocie itp. Dotyczy to z reguły małych firm, które dodatkowo są wyjątkowo narażone na wahania koniunktury na rynku. Spadek liczby kursantów (np. z powodu kryzysu mniej osób stać na opłacenie kursu) zabija przede wszystkim małe szkoły, które znikają z rynku.
Oczywiście nie oznacza to, że każdy mały czy nowy ośrodek musi źle przygotowywać do egzaminu.
Opinie byłych uczniów
Warto jest wypytać znajomych, gdzie robili kurs nauki jazdy. Można też zajrzeć na fora internetowe w poszukiwaniu opinii o wybranych ośrodkach szkolenia kierowców. Na podstawie zebranych informacji jesteśmy w stanie wyrobić sobie zdanie o danej szkole i podejściu jej pracowników do kursantów, czyli dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda szkolenie.
Można w ten sposób sprawdzić, czy np. jeszcze przed zakończeniem zajęć teoretycznych jest proponowana nauka jazdy. Jeśli tak, to znaczy, że szkoła omija i lekceważy przepisy.
Cenne są także informacje o przebiegu nauki teorii. Wykłady nie mogą się sprowadzać wyłącznie do rozwiązywania testów. Warto zwracać uwagę na opinie dotyczące dostępności samochodów, punktualności i wywiązywania się z obietnic oraz jakości pracy instruktorów.
Kompetencje i podejście instruktorów
Przy okazji zbierania opinii o szkole warto wziąć uwagę oceny instruktorów. Każdy wie, czego oczekuje od nauczyciela i pod tym kątem można go poszukać.
Zwykle w szkole możemy wybrać konkretną osobę, z którą chcemy jeździć. Dobry instruktor musi być przygotowany merytorycznie i umieć przekazać wiedzę w sposób indywidualny, dostosowany do konkretnego kursanta (bo każdy uczy się inaczej, w swoim własnym tempie). Powinien być też odporny na stres, by samemu denerwując się, nie wpływać na swoich uczniów.
Instruktor pewny swych umiejętności, podczas jazdy z kursantem panuje nad sytuacją w samochodzie i na drodze, uważnie obserwuje też osobę siedzącą za kierownicą (podzielność uwagi). Śledząc na bieżąco tok nauki kursanta, powierza mu zadania zgodne z aktualnymi umiejętnościami, minimalizując ryzyko nieprzewidzianych sytuacji.
Należy pamiętać o tym, że instruktor szkoli zwykle sporo osób, dlatego najczęściej nie może z dnia na dzień umówić się z kursantem na jazdy, gdyż grafik zapełnia sobie z reguły dużo wcześniej. To ważna informacja dla osób, które oczekują od szkoły codziennych zajęć z instruktorem.
Terminy i rodzaje szkoleń
W przypadku osób, które mają mało wolnego czasu lub zależy im na ekspresowym ukończeniu nauki, najlepiej wybrać szkołę, w której kursy są organizowane bez przerw. Większość dużych ośrodków szkolenia proponuje także zajęcia weekendowe, które są przyspieszoną formą zwykłego kursu.
Oczywiście szybki kurs nie oznacza zmniejszenia liczby godzin szkoleniowych, lecz po prostu przerobienie tego samego materiału w krótszym okresie. Po zaliczeniu teorii np. w 2 dni, rozpoczynają się jazdy w ruchu miejskim.
Położenie szkoły
Jeśli mieszkamy w mieście, gdzie swoją siedzibę ma WORD, dobrze jest wybrać szkołę w tej samej lub sąsiedniej dzielnicy, w której znajduje się ośrodek egzaminacyjny. Jest wtedy szansa na spędzenie sporej ilości czasu podczas jazd na trasach, które będzie trzeba pokonać w trakcie egzaminu.
Pod uwagę warto też wziąć liczbę oddziałów danej firmy. Można bowiem zacząć kurs w jednym oddziale i w razie np. zmiany miejsca zamieszkania skończyć go gdzie indziej bez zmiany szkoły.
Promocje
Przed wyborem szkoły warto zorientować się w promocjach np. cenowych lub w postaci dodatkowych godzin jazdy gratis. Czasami ośrodki szkolenia oferują zwiększony pakiet np. o 2 godziny, dzięki czemu kursant spędzi za kółkiem nieco więcej czasu.
Promocji warto szukać, gdyż przewidziane przepisami 30 godzin jazdy to dla wielu osób za mało, by poczuć się pewnie na egzaminie. Natomiast za każdą dodatkowo wykupioną godzinę trzeba dodatkowo zapłacić ok. 50 zł. Może się więc okazać, że teoretycznie droższy kurs będzie w rzeczywistości tańszy niż w konkurencyjnej szkole, która zachęca niższymi cenami nauki, ale oferuje mniej godzin.