Reklama

Ważne informacje o prawach jazdy dla 14-latków!

Szykują się duże zmiany w przepisach dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Plany ucieszą zwłaszcza młodzież.

Jak donosi "Rzeczpospolita", ustawodawca chce zmienić zasady egzaminowania na kategorię AM, uprawniającą do poruszania się po drogach 14-latków (skutery, motorowery, niewielkie quady). Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt przywrócenia instytucji koordynatora nadzorującego proces szkolenia przyszłych kierowców i zmiany zasad egzaminowania.

Autorzy dokumentu chcą, by egzaminowanie na kategorię AM przestało być domeną WORD-ów. Chodzi o to, by kursy i egzaminy powróciły do szkół, tak jak miało to miejsce w przypadku karty motorowerowej (w 2013 roku zastąpiła ją właśnie kategoria AM).

Reklama

Zamysłem projektu jest odciążenie wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Obecnie uzyskanie prawa jazdy kategorii AM wymaga uruchomienia całej procedury i aparatu biurokracji (tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych kategorii), co zniechęca nastolatków przed próba uzyskania uprawnień. W efekcie wielu z nich porusza się po drogach bez wymaganego dokumentu, często nie dysponując żadną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autorzy projektu chcą też przywrócenia instytucji koordynatora nadzorującego proces szkolenia, który miałby odciążyć egzaminatorów z tzw. papierkowej roboty. Inny punkt dokumentu, który trafił już do uzgodnień międzyresortowych, zakłada zmianę samych zadań egzaminacyjnych na egzaminie praktycznym. Na dwa zadania (slalom i jazdę po łuku) rozdzielony zostanie tzw. "slalom wolny", jaki wykonać musi każdy kandydat starający się o prawo jazdy kategorii AM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy