Reklama

Szykują się zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Nie więcej niż 8 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy. Tak, w skrócie, przedstawić można nowelizację przepisów dotyczących ubiegania się o prawo jazdy, przygotowaną przez Ministerstwie Infrastruktury.

Propozycja Ministerstwa przewiduje, że egzaminator jednego dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.

Zmiana jest podyktowana "koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców". W opinii Resortu "egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców". Problem w tym, że prawne ograniczenie "wydajności" egzaminatorów może mieć drastyczny wpływ na termin wyznaczenia egzaminu praktycznego. Jeśli WORDy nie zatrudnią dodatkowych osób (a można przypuszczać, że w wielu przypadkach będzie to niemożliwe ze względów finansowych - przyp. red.) czas oczekiwania na egzamin praktyczny może się zdecydowanie wydłużyć!

Reklama

Propozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada ponadto, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. To ukłon w stronę egzaminowanych mający na celu uniknięcie niepotrzebnego stresu, który może wpływać negatywnie na wynik egzaminu. Co jeszcze zakłada przygotowana przez Resort nowelizacja?

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Zmiany w rozporządzeniach dostosowują również dotychczasowe przepisy do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Po ich wprowadzeniu egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą już musieli stosować na dokumentach pieczęci - wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 roku. Ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, znowelizowane przepisy dotyczące pracy egzaminatora oraz wyznaczania konkretnych godzin egzaminu wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Paweł Rygas

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy