Reklama

​Samochód bez prawa jazdy. Czy microcarem można jeździć na dowód osobisty?

Wielu nastolatków już przed 18. urodzinami marzy o tym, by prowadzić samochód. Również ci, którzy osiągnęli już dorosłość, ale jeszcze nie zrobili kursu, szukają rozwiązania - jak prowadzić samochód bez prawa jazdy? Czy to jest w ogóle możliwe w Polsce? Wciąż wiele osób nie wie, że rower nie jest jedynym środkiem transportu dla osób, które nie mają prawa jazdy lub jeszcze nie mogą go zdawać ze względu na ograniczenia wiekowe. Sprawdziliśmy, czym jest samochód bez prawa jazdy i czy opłaca się go kupić.


Samochód bez prawa jazdy - definicja

Samochód bez prawa jazdy to nic innego jak mikrosamochód (microcar). To pojazd, który można prowadzić bez wymaganego prawa jazdy kategorii B. Warto jednak wiedzieć, że samochód bez prawa jazdy nie może być użytkowany tylko za okazaniem dowodu osobistego. 

Jak wygląda samochód bez prawa jazdy?

Mikrosamochód właściwie wizualnie niezbyt odbiega od wizerunku typowego samochodu osobowego. Tutaj jednak różnią się kluczowe parametry techniczne. Ustawa o kierujących pojazdami jasno określa, że prawo jazdy kategorii B nie jest wymagane, aby kierować: 

Reklama

  • Czterokołowcem lekkim -  to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h.
  • Czterokołowcem ciężkim -  to pojazd przystosowany do przewozu osób lub ładunku. Charakterystyczne są dla niego masa własna do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Ważne: Unijna homologacja dla czterokołowców lekkich to L6e, a dla czterokołowców ciężkich L7e.

Nadmieniamy, że osoba, która ukończyła 18 lat, może bez jakichkolwiek uprawnień jeździć rowerem, wózkiem rowerowym oraz pojazdem zaprzęgowym. 

Microcar - jakie trzeba mieć uprawnienia do kierowania takim autem?

Aby poruszać się samochodem bez prawa jazdy, trzeba spełnić kilka wymogów i formalności. Osoby, które chcą prowadzić mikrosamochód, muszą ubiegać się o uprawnienia do kierowania czterokołowcem lekkim lub ciężkim. 

Uprawnienia do kierowania czterokołowca lekkiego to kategorie prawa jazdy: AM, A1, A2, A, B1 i wyższe. Kurs na prawo jazdy kategorii AM obejmuje 5 godzin teorii i 5 godzin nauki praktycznej. 

Uprawnienia do kierowania czterokołowca ciężkiego to: kategorie prawa jazdy: B1 lub wyższej. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły kurs obejmujący 30-godzinne szkolenie teoretyczne i 30-godzinne szkolenie praktyczne.

Zobacz także: Rynek mikrosamochodów prężnie się rozwija

Kto może prowadzić samochód bez prawa jazdy?

Zasady prowadzenia samochodu bez prawa jazdy są określane przez ustawę o kierujących pojazdami. Jak ustawa wskazuje, aby prowadzić samochód bez prawa jazdy, wystarczy mieć 14 lat lub 16 lat. 

Przepisy w Polsce dopuszczają także możliwość rozpoczęcia kursu na 4 miesiące przed ukończeniem 14. lub 16. roku życia. 

Samochód bez prawa jazdy - gdzie i jak można prowadzić taki pojazd?

Wielu kierowców uważa, że samochód bez prawa jazdy jest mało solidny i niezbyt bezpieczny. Wydaje się jednak, że to mylne przekonanie, bowiem producenci takich pojazdów muszą spełnić liczne wymagania, aby otrzymały pozwolenie na dopuszczenie do ruchu. Unijne przepisy bardzo rygorystycznie precyzują dane techniczne takich aut i producenci muszą projektować je w oparciu o takie założenia, jak minimalizacja wpływu na środowisko oraz zabezpieczenie użytkowników w razie kolizji lub wypadku.

Czytaj również: Dziecko nie ma prawa jechać na quadzie

Samochód bez prawa jazdy został stworzony zdecydowanie dla kierowców, którzy większość czasu spędzają w miastach. Nie można jednak zapominać o jego ograniczeniach, mianowicie chodzi o dozwoloną prędkość poruszania się po drogach publicznych. Kierowcy nie decydują się na wybór czterokołowców ze względu na to, że według ustawy "Prawo o ruchu drogowym", nie można poruszać się takimi autami po autostradach i drogach ekspresowych. Jeżeli pasażerem samochodu bez prawa jazdy jest dziecko do lat 7, wówczas przepisy nakładają na nas ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Auto bez prawa jazdy - czy warto kupić?

Kierowcy uważają, że taki pojazd jest raczej rozwiązaniem tymczasowym, niż na stałe. Czterokołowce dostępne bez prawa jazdy mają jednak zalety. Wiele modeli może poszczycić się naprawdę niskim zużyciem paliwa (nawet poniżej 3 litrów na 100 km), a także doskonałą zwrotnością. 

Małe auta umożliwiają kierowcy sprawne zawracanie na jednopasmowej drodze oraz parkowanie np. w wąskich miejscach parkingowych pod galerią handlową. Samochody bez prawa jazdy cieszą się popularnością w Polsce i w ogłoszeniach na portalach motoryzacyjnych znajdziecie wiele ciekawych ofert sprzedaży. 

Samochód bez prawa jazdy a OC

Na cenę polisy ubezpieczeniowej OC wpływa wiele czynników, a przede wszystkim wiek i doświadczenie kierowcy. Osoby poniżej 18. roku życia muszą liczyć się z tym, że nie posiadając żadnego doświadczenia, zapłacą więcej niż te osoby, które jeżdżą choćby rok, czy dwa czynnie za kierownicą. 

Jeśli nie zapłacimy polisy do 3 dni, zapłacimy wówczas karę w wysokości 190 zł. Najwyższa grzywna to 930 zł. 

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy