32 pytań z puli 3 tys. Będzie bardzo trudno zdać egzamin

W związku ze zmianą przepisów od 19 stycznia trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Przed tą datą w całym kraju wielu chętnych zgłasza się do ośrodków ruchu drogowego, by zdać egzamin według starych zasad.

Wojewodzki Osrodek Ruchu Drogowego. Fot. Andrzej Stawiński
Wojewodzki Osrodek Ruchu Drogowego. Fot. Andrzej StawińskiReporter

Np. w Rzeszowie kursanci egzaminowani są na dwie zmiany. W Opolu z powodu nawału chętnych nie ma już możliwości, by zdać egzamin według starych zasad - chętni zapisywani są dopiero na koniec stycznia. Za to w woj. Śląskim jest szansa, by zapisać się na termin przed 19 stycznia.

Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, wynikają z przyjętej w 2011 r. ustawy o kierujących pojazdami. Miały być wprowadzone w lutym tego roku, ale ostatecznie termin ich wejścia w życie przesunięto na 19 stycznia 2013 r. "Zmiany, które wprowadza ustawa, są m.in. realizacją niektórych przepisów Unii Europejskiej dotyczących szkolenia i egzaminowanie przyszłych kierowców" - powiedział rzecznik ministerstwa infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Zmiany dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych dwadzieścia pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź.

"Do poprzednich pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, a więc i możliwości poprawienia ich" - wyjaśnił PAP wicedyrektor opolskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) Włodzimierz Twardoń. "Wszystko ma się odbywać jak w normalnym ruchu drogowym, gdzie kierowca ma sekundy na podjęcie decyzji" - dodał.

Twardoń przekonuje, że egzaminy wcale nie będą trudniejsze. Ale po liczbie zapisujących się w Opolu na egzamin teoretyczny można wnioskować, że kursanci obawiają się nowych zasad. W ubiegłym tygodniu WORD Opole zapisywał na egzamin teoretyczny po 700 osób dziennie, przy czym zazwyczaj zapisuje się około 350.

W Sejmie jest projekt kolejnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami

W ostatnich dniach kolejki zniknęły, bo opolski ośrodek zapisuje już na 22-23 stycznia, czyli dni, w których egzaminy mają się odbywać już na nowych zasadach. "Mimo że od drugiej połowy października pracujemy też w soboty i egzaminujemy dziennie 150 osób z teorii i 240 osób z praktycznych umiejętności jazdy, to nie jesteśmy w stanie przyspieszyć egzaminów teoretycznych. Ale będziemy próbowali. Zastanawiamy się np. nad zorganizowaniem egzaminów z teorii w sylwestra" - powiedział PAP Twardoń.

Dyrekcja WORD Opole powiadomiła już marszałka województwa, że w związku z ogromną liczbą osób zapisujących się w ostatnich tygodniach na egzaminy prawa jazdy WORD prawdopodobnie nie będzie w stanie dotrzymać terminu 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów na przeprowadzenie egzaminów. "Dostaliśmy taki sygnał, czekamy na pisemne jego uzasadnienie" - potwierdziła PAP Violetta Ruszczewska z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Reporter

Duże zainteresowanie egzaminem na prawo jazdy pod koniec roku jest też w innych Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w kraju. "Od ubiegłego tygodnia kursantów egzaminujemy na dwie zmiany. Do końca grudnia nie ma już miejsc na egzamin teoretyczny" - powiedział dyrektor WORD w Rzeszowie Marek Poręba. Większe zainteresowanie jest też w Tarnobrzegu, gdzie zorganizowano dodatkowe grupy zdających. Tam trzeba czekać 2-2,5 tygodnia. Natomiast na bieżąco są egzaminowani kursanci w WORD w Krośnie i Przemyślu.

W bydgoskim WORD złożenie dokumentów i zapisanie się na egzamin teoretyczny wymaga dużo wysiłku: dziennie przyjmowane jest ok. 500 zgłoszeń, a kolejki interesantów tworzą się przed ośrodkiem już od godz. 5 rano. Jak zapewnił Tadeusz Błażejewski, odpowiedzialny w WORD za egzaminy i szkolenia, wszyscy chętni, którzy złożą wnioski do końca roku, zostaną przeegzaminowani na obecnie obowiązujących zasadach.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu są jeszcze miejsca, ale mogą się skończyć w każdej chwili. "Każdego dnia przychodzi wiele osób, aby zapisać się na egzamin na starych zasadach, zatem myślę, że lada dzień terminy się skończą" - powiedział PAP jeden z instruktorów WORD.

WORD Częstochowa, jak powiedział PAP kierownik tamtejszego wydziału egzaminowania Stanisław Kawa, stara się zapisywać kandydatów łącznie - na egzamin teoretyczny razem z praktycznym. Pierwsze wolne terminy takich pełnych egzaminów przypadały w środę na 9-10 stycznia. Chętni, chcący zdać najpierw tylko egzamin teoretyczny, mogli zapisać się już na 10 grudnia.

Kolejki są także w trzech warszawskich ośrodkach. Najbliższe wolne terminy egzaminów praktycznych wyznaczane są na początek przyszłego roku. Na Okęciu - 10 stycznia, dzień później na Białołęce, a na Bemowie - 14 stycznia.

W Katowicach terminy egzaminu teoretycznego wyznaczane były w środę na 9 stycznia. W oddziałach terenowych katowickiego WORD w Bytomiu, Jastrzębiu Zdroju i Tychach w środę można było zapisać się jeszcze na koniec grudnia. W Rybniku, mimo dwukrotnie większej w ostatnim czasie liczby kandydatów niż zwykle, pierwsze wolne terminy przypadały 18 grudnia.

W Sejmie jest projekt kolejnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Jeden z jej autorów, Stanisław Żmijan (PO), powiedział PAP, że projekt analizują sejmowi prawnicy. "Najważniejsza ze zmian dotyczy przesunięcia terminu wdrożenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Projekt nie odnosi się do egzaminów na prawo jazdy" - podkreślił

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas