Światła w samochodzie. O to pytają na egzaminie na prawo jazdy

Każdy kandydat na kierowcę musi wiedzieć, jakie są światła w samochodzie. O to pytają na egzaminie na prawo jazdy, a każda błędna odpowiedź obniża szansę na uzyskanie uprawnień. Osoba egzaminowana nie tylko musi znać wszystkie rodzaje świateł w samochodzie egzaminacyjnym, lecz także powinna potrafić sprawdzić ich stan oraz dopasować typ świateł do warunków panujących podczas egzaminu.

Rodzaje świateł w samochodzie

Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy należy dokładnie poznać wszystkie rodzaje świateł w samochodzie. Dzięki tej wiedzy przyszły kierowca zapewni sobie bezpieczeństwo, a także uchroni się przed mandatami za niewłaściwe używanie świateł w samochodzie. 

Dlatego warto przypomnieć sobie wiedzę na temat świateł w samochodzie egzaminacyjnym. Standardowe wyposażenie auta w tym zakresie zawiera:

Światła mijania - służą do oświetlania drogi przed autem. Trzeba z nich korzystać przez całą dobę, chyba że pojazd ma światła dzienne.

Reklama

Światła do jazdy dziennej - służą do wskazywania położenia pojazdu innym użytkownikom drogi. Emitują znacznie mniej światła niż np. światła mijania. Można z nich korzystać jedynie od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej widoczności.

 • Światła drogowe. Popularne "długie" służą do doświetlania przestrzeni przed samochodem na nieoświetlonych drogach. Choć bywają bardzo pomocne, to należy rozsądnie ich używać i pamiętać o tym, aby przy okazji nie oślepiać innych kierowców. 

 • Światła przeciwmgielne. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu obejmuje tylne światła przeciwmgielne, a przednie stanowią opcję dodatkową. Używanie tylnych świateł przeciwmgielnych jest dozwolone, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. W przypadku poprawy warunków należy niezwłocznie wyłączyć te światła. 

 • Światła pozycyjne. Obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Umieszczone z przodu i z tyłu samochodu sygnalizują położenie samochodu innym użytkownikom dróg. 

 • Kierunkowskazy. Pulsujące światła o pomarańczowej barwie umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu służą do sygnalizacji zmiany kierunku jazdy.

 • Światła awaryjne. Pulsujący jednocześnie prawy oraz lewy kierunkowskaz oznacza postój awaryjny lub niebezpieczną sytuację na drodze.

 • Światła hamowania "stop" - czerwone światła umieszczone z tyłu pojazdu ostrzegają innych kierowców o rozpoczęciu hamowania. Ich jasność musi być wyraźnie większa od świateł pozycyjnych tylnych. 

 • Światła cofania. Umieszczone z tyłu pojazdu emitują białe światło, gdy kierowca włączy wsteczny bieg. 

Światła w samochodzie i nie tylko. O co pytają na egzaminie na prawo jazdy?

Sama znajomość charakterystyki świateł w samochodzie egzaminacyjnym to za mało. Przed rozpoczęciem części praktycznej egzaminu należy sprawdzić ich stan. Każda osoba egzaminowana losuje zadanie ze znajomości budowy samochodu. 

Pytanie dotyczące wiedzy z zakresu kontroli świateł w samochodzie egzaminacyjnym może dotyczyć działania:

 • świateł mijania;
 • świateł pozycyjnych;
 • świateł drogowych;
 • kierunkowskazów;
 • świateł awaryjnych;
 • świateł cofania;
 • świateł przeciwmgielnych tylnych;
 • świateł hamowania stop.

W przypadku wylosowania kontroli tych ostatnich kandydat na kierowcę może poprosić egzaminatora o pomoc w sprawdzeniu ich funkcjonowania. Na zaliczenie zadania dotyczącego budowy pojazdu przewidziano maksymalnie 5 minut. 

Jak prawidłowo wybrać światła do jazdy podczas egzaminu?

Właściwie przeprowadzona kontrola świateł w samochodzie egzaminacyjnym pozwala przystąpić do części egzaminu praktycznego. Podczas testu sprawdzane są umiejętności jazdy autem. Zanim kandydat na kierowcę ruszy pojazdem, nie może zapomnieć o jednej ważnej kwestii. Jak prawidłowo wybrać światła do jazdy podczas egzaminu?

Światła w samochodzie egzaminacyjnym należy dopasować do aktualnej sytuacji. Jeśli egzamin na prawo jazdy zdajemy za dnia, a przejrzystość powietrza okazuje się wysoka, należy użyć świateł do jazdy dziennej. Natomiast, jeśli egzamin ma miejsce wczesnym rankiem lub wieczorem i światło dzienne jest słabe, trzeba użyć świateł mijania. Należy uczynić to także przy ograniczonej przejrzystości powietrza. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy