Reklama

Skandalu z CEPIK-iem ciąg dalszy. Co nas czeka po 4 stycznia?

Restrykcyjne przepisy, które miały objąć świeżo upieczonych kierowców, zostaną odroczone - dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Chodzi mi.in. o okres próbny dla nowych kierowców. Ten przepis nie zacznie obowiązywać 4 stycznia, tak jak planowano.

To dobre informacje dla osób, które szturmują ośrodki egzaminacyjne i planują w najbliższym czasie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

Odroczenie nowych przepisów to efekt skandalu z systemem CEPiK. Niedopracowanie informatyczne, brak testów i pełnego wdrożenia spowodowały, ze nowy system, nie zacznie działać 4 stycznia, ale przynajmniej pół roku później. Skoro nie będzie na razie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - gdzie mają trafiać wszystkie informacje o kierowcach, wykroczeniach i punktach karnych - nie będzie jak "śledzić" poczynań młodego kierowcy.

Reklama

Zgodnie z założeniami, w ciągu dwóch lat od zdobycia prawa jazdy już drugie wykroczenie drogowe miało oznaczać obowiązkowy kurs reedukacyjny i wydłużenie okresu próbnego na kolejne dwa lata. Trzecie wykroczenie  - to automatyczna utrata prawa jazdy. - Nie ma na to szans, jeśli nie będzie sprawnego CEPiK-u - powiedział RMF FM wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

- Nie ma innego rozwiązania. Moglibyśmy np. spróbować ręcznie jakoś te kartoteki robić, ręcznie sprawdzać, ręcznie wyłapywać młodych kierowców. Ale jest to niewykonalne i nie ma sensu - podkreśla wiceminister.

Z tego powodu odroczone zostaną też inne przepisy dotyczące "młodych kierowców", również o kursach doszkalających, szkoleniu z jazdy na śliskiej nawierzchni i o niższych limitach prędkości przez 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy.

- Te przepisy dotyczące egzaminów sprawdzających, dodatkowych szkoleń, niestety w tej sytuacji nie wejdą w życie - przyznaje Jerzy Szmit.

Może się okazać, że z wielkiej reformy, na razie zostanie tylko "zielony listek" na szybie. A i ten przepis jest bublem, bowiem np. nie określono sankcji za brak zielonego listka.

RMF/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy