Reklama

Przekroczenie prędkości o 50 km/h to prosty sposób, aby stracić prawo jazdy

Co grozi za przekroczenie prędkości o 50 km/h? Wbrew pozorom nie jest to tylko mandat. Nowe taryfikatory są bezlitosne dla kierowców.

Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym

Nowy taryfikator mandatów za przewinienia drogowe przewiduje znacznie wyższe sankcje dla kierowców, którzy mają wyjątkowo ciężką nogę (lub rękę w przypadku motocyklistów). 

Za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h w terenie zabudowanym grozi mandat w wysokości 1000 zł, a od 17 września 2022 roku dwukrotnie więcej w przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat.

Wystarczy jednak, aby prędkościomierz przesunął się o jeden kilometr dalej, a kara będzie jeszcze wyższa. 

Dla przedziału przekroczenia prędkości od 51 do 60 km/h sankcja wynosi odpowiednio 1500 zł i 3000 zł; 61-70 km/h - 2000 i 4000 zł; powyżej 71 km/h - 2500 zł i 5000 zł. Tu zastrzeżenie: podwojone kary zaczną obowiązywać od września 2022 roku.

Reklama

Obok konsekwencji finansowych kierowca musi liczyć się z otrzymaniem punktów karnych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h dodatkowa kara to aż 8 punktów, a począwszy od 17 września - aż 13. Nawet w łagodniejszej wersji to niemal połowa limitu, który jest potrzebny, aby początkujący kierowcy stracili uprawnienia do kierowania pojazdem.

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym

Poza terenem zabudowanym, gdzie dopuszczalne prędkości maksymalne są wyższe niż w mieście, policja chętniej odwołuje się do art. 86 kodeksu wykroczeń. Wprowadza on możliwość ukarania kierowcy, który powoduje niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

W tym przypadku sankcja wyniesie nawet 2500 zł i więcej, jeżeli wykroczenie jest popełnione pod wpływem alkoholu.

Znacznie bardziej dotkliwą karą będzie w tym przypadku jednak możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 86 §3.

Niezależnie od tego, przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym również zagrożone jest mandatem i aż 15 punktami karnymi.

Wysokie kary za przekroczenie prędkości

W związku z rosnącą liczbą wypadków drogowych i podjętymi działaniami prewencyjnymi w 2022 r. kary za przekroczenie prędkości zostały znacząco podniesione w stosunku do lat ubiegłych. Dotyczy to nie tylko poważnych naruszeń, ale także drobnych przewinień.

Jak wyglądają kary za przekroczenie prędkości w 2022 roku? 

  • do 10 km/h: 50 zł
  • o 11-15 km/h: 100 zł
  • o 16-20 km/h: 200 zł
  • o 21-25 km/h: 300 zł
  • o 26-30 km/h: 400 zł
  • o 31-40 km/h: 800 zł
  • o 41-50 km/h: 1000 zł
  • o 51-60 km/h: 1500 zł
  • o 61-70 km/h: 2000 zł
  • o 71 km/h i więcej: 2500 zł

Nowe kary przewidują nawet dwukrotnie większe sankcje dla recydywistów.

Nie tylko mandat i punkty. Utrata prawa jazdy za prędkość

Przewinienia drogowe oznaczają nie tylko dotkliwe konsekwencje finansowe i punkty karne, ale także możliwość odebrania prawa jazdy, i to od ręki. Utrata prawa jazdy za prędkość następuje, kiedy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o przynajmniej 51 km/h i jest to kara niezależna o pozostałych obciążeń.

Dokument odbierany jest na 3 miesiące, a stosowna informacja zostaje umieszczona w systemie CEPiK. Jazda bez niego wiąże się z mandatem i wydłużeniem utraty prawa jazdy za prędkość. Trzecie wykroczenie powoduje, że kierowca traci posiadane uprawnienia i musi od nowa przechodzić kurs i egzamin.

Utrata prawa jazdy za prędkość następuje niezależnie od tego, czy kierowca został zatrzymany do kontroli, czy też jechał zbyt szybko i został "złapany" przez fotoradar lub odcinkowy pomiar szybkości. 

W przypadku wykrycia naruszenia przepisów przez automat konieczne jest jednak wszczęcie odpowiedniej procedur administracyjnej. Sankcja w postaci zatrzymania prawa jazdy nakładana jest dopiero po ustaleniu osoby kierującej pojazdem.

Jednak to nie wizja wysokiego mandatu powinna zniechęcać kierowców przed łamaniem obowiązujących przepisów. 

W trakcie kierowania samochodem lub motocyklem trzeba zawsze mieć za priorytet bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przekroczenie prędkości | mandat za prędkość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy