Reklama

Kto przekracza limit z pola S.1 w dowodzie, obligatoryjnie traci prawo jazdy

Prawo jazdy można stracić na wiele różnych sposobów. Można np. przekroczyć dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym lub przekroczyć limit punktów karnych. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że przekroczenie parametru z pola S.1 w dowodzie rejestracyjnym również będzie skutkować utratą uprawnień na trzy miesiące.

Pole S.1 w dowodzie rejestracyjnym - co oznacza?

Kierowcy rzadko kiedy zwracają uwagę na dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Okazuje się, że jedno z pól oznaczone jako S.1 może zadecydować o tym, że stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Parametr ten mówi o liczbie miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy.

Nadprogramowa liczba pasażerów - utrata prawa jazdy na 3 miesiące

Dlaczego jest taki ważny? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli w samochodzie pojawi się przynajmniej trzech nadprogramowych pasażerów, policjant obligatoryjnie zatrzyma prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Za takie wykroczenie przewidziano mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

Reklama

Za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?

Kierowcy mogą stracić prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Choć pod koniec grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, na mocy których kierowcy tracą prawo jazdy na okres trzech miesięcy, stoją w sprzeczności z artykułem 2. Konstytucji, a prowadzone w ten sposób postępowania nie mogą być uznane za rzetelne.

Przekroczenie prędkości o 51 km/h poza terenem zabudowanym jest kosztownym wykroczeniem, ale nie zawsze wiąże się z utratą prawa jazdy. Jednak warto mieć na uwadze, że policjanci często sięgają po art. 86 Kodeksu wykroczeń. Wprowadza możliwość ukarania kierowcy, który powoduje niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. To z kolei otwarta furtka to wydania orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 83 par. 3.


***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy