Kod 96 w prawie jazdy. Jak sprawdzić, czy go mam, co daje i jak go zdobyć?

Kod 96 w prawie jazdy kat. B daje kierowcy dodatkowe uprawnienia. Właśnie rozpoczyna się czas najczęstszych zapytań dotyczących kodu 96.

Kod 96 w prawie jazdy. Jak go zdobyć

Warunki otrzymania kodu 96 w prawie jazdy są trzy:

  • ukończenie 18. roku życia,
  • posiadanie ważnego prawa jazdy kat. B,
  • pomyślne zdanie egzaminu państwowego.

Co ważne, by w naszym prawie jazdy pojawił się kod 96, nie trzeba brać udziału w kursach przygotowawczych ani zdawać egzaminu teoretycznego. Do egzaminu praktycznego może podejść każdy posiadacz ważnego prawa jazdy kat. B. Koszt egzaminu to około 200 zł.

Reklama

Prawo jazdy z kodem 96 - co daje

Prawo jazdy z kodem 96 to rozwiązanie dla tych kierowców, którzy chcieliby korzystać z pewnego zakresu uprawnień przysługujących kierowcom posiadającym kategorię B+E, ale nie chcą przechodzić całej procedury egzaminacyjnej i przygotowawczej. Jak wspomnieliśmy, kod 96 do prawa jazdy możemy uzyskać, nie podchodząc do egzaminu teoretycznego, a nawet nie uczestnicząc w kursie przygotowawczym - wystarczy zdanie egzaminu praktycznego.

Co daje posiadanie prawa jazdy z kodem 96? Posiadacze prawa jazdy kat. B mają uprawnienia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 t. Pozwala to na ciągnięcie niedużej przyczepy, ale w świecie ostatnio coraz popularniejszych przyczep kempingowych, DMC równe 3,5 t to czasem za mało. Wówczas kod 96 może się okazać rozwiązaniem idealnym.

Kod 96 w prawie jazdy kat. B uprawnia do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg. Jednocześnie ograniczenie wagowe zestawu (samochód i przyczepa) zostaje podniesione ze wspomnianych 3,5 t do 4,25 t. Taka konfiguracja jest dla wielu kierowców wystarczająca i pozwala ciągnąć za samochodem cięższe i przestronniejsze przyczepy. Co ważne, nie mogą być one jednak cięższe niż sam samochód.

Jak sprawdzić, czy mam kod 96 w prawie jazdy

Odpowiedź na pytanie, czy mam kod 96 w prawie jazdy, nie powinna nikomu sprawić trudności - raczej trudno zapomnieć, czy zdawało się egzamin państwowy, by uzyskać kod 96. Jeśli jednak kierowca w przeszłości podchodził do wielu egzaminów i nie jest pewien, czy wśród nich był ten nadający uprawnienia do ciągnięcia przyczep cięższych niż 750 kg, jest metoda, by przez internet sprawdzić swoje prawo jazdy i dowiedzieć się, czy jest w nim wpisany kod 96. Informacje te znajdują się na stronie Gov.pl w usłudze "Sprawdź uprawnienia kierowcy".

W usłudze tej można sprawdzić na przykład, jakie uprawnienia do kierowania pojazdami są na dokumencie prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem wraz z terminem ich ważności, jak również stan dokumentu m.in. czy nie został zatrzymany.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy