Kierowcy wchodzą na mObywatel i robią wielkie oczy. Ta data to nie pomyłka

Punkty karne nie przedawniają się po roku - od września ich termin ważności to dwa lata. Jak sprawdzić w internecie, ile mam punktów karnych?

Limit punktów karnych

Limit punktów karnych w Polsce wynosi 24. Nie oznacza to, że uzbieranie takiej liczby punktów wiąże się z utratą prawa jazdy. Dopiero 25. punkt jest jednoznaczny z utratą uprawnień. Ta zasada nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. W przypadku osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok lub nie ukończyły 20. roku życia, limit wynosi 20 punktów karnych. "Oczko", czyli 21 punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy. Co się dzieje potem? Kierowca zobowiązany jest do ukończenia dodatkowego egzaminu. Jest on złożony zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej.

Reklama

Do niedawna kierowcy mogli zmniejszyć liczbę punktów karnych. Wystarczyło odbyć dodatkowy, płatny 6-godzinny kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który redukował liczbę punktów o 6. Od 17 września 2022 r. to już niemożliwe - kursy reedukacyjne przestały istnieć. Tego samego dnia termin ważności punktów karnych nie wynosi 12 miesięcy, jak to miało miejsce dotychczas, a 24 miesiące. Jeśli zatem na naszym koncie znajdują się jakieś punkty karne nałożone 17 września lub później, ich termin ważności nie jest pomyłką - wynosi dwa lata, a nie rok.

Jeżeli na twoim koncie znajdowały się już jakieś punkty karne, nałożone przed 17 września, to przedawnią się one po 12 miesiącach od chwili ich nałożenia. Zmiany w prawie, które weszły w życie w połowie września, nie wydłużają terminu ważności otrzymanych wcześniej punktów karnych - dotyczą tych nałożonych 17 września i później.

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Obecnie najwygodniejszą i najszybszą opcją sprawdzenia liczby punktów karnych jest skorzystanie z oferowanych usług internetowych. Umożliwia to CEPiK, czyli system informatyczny obejmujący centralną ewidencję pojazdów i kierowców. 

W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły przewinienia. Ponadto sprawdzimy liczbę punktów karnych. 

Aby sprawdzić stan konta z punktami karnymi, wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i przejść do zakładki "Kierowcy i pojazdy". Następnie wybieramy opcję "Sprawdź punkty karne" i logujemy się za pośrednictwem profilu zaufanego. Obsługiwane jest również logowanie przez bankowość internetową.

Liczba punktów karnych jest także widoczna w aplikacji mObywatel

Punkty karne można sprawdzić stacjonarnie

Swoje punkty karne możemy skontrolować również bardziej tradycyjnymi sposobami. Można udać się osobiście na komisariat policji i wylegitymować dowodem osobistym. Pozyskanie informacji o punktach karnych jest darmowe. Jeśli jednak będziemy potrzebowali pisemnego potwierdzenia, wtedy musimy wypełnić wniosek i zapłacić 17 złotych. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy