Jak wyglądają badania na prawo jazdy?

Badania lekarskie są konieczne do uzyskania prawa jazdy. To one określają, czy kierowca jest zdolny do prowadzenia pojazdu na publicznych drogach, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla siebie i innych. Jak wyglądają badania na prawo jazdy i czy są ważne przez całe życie? Wyjaśniamy.

Przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy kandydat na kierowcę musi wykonać badanie lekarskie. Ich celem jest ustalenie, czy stan zdrowia kierowcy umożliwia mu bezpieczne prowadzenie pojazdów. Ten obowiązek mają również osoby wymieniające prawko i kierowcy zawodowi. Badania na prawo jazdy nie są skomplikowane, a wykonać je może tylko lekarz orzecznik. Jak wygląda cała procedura? Wszystko zależy od kategorii, o którą się staramy. 

Reklama

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy? 

To, jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy, zależy od kategorii. Wykonuje je lekarz orzecznik Medycyny Pracy z odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku kandydata na zdobycie prawa jazdy kategorii B, badanie lekarskie obejmuje: 

 • badanie wzroku;
 • badanie słuchu;
 • sprawdzenie zmysłu równowagi; 
 • badanie układu sercowo-naczyniowego;
 • ocena systemu nerwowego i stanu psychicznego;
 • badania pod kątem cukrzycy i padaczki. 

Mimo, że brzmi to wszystko dość skomplikowanie, w rzeczywistości badanie na prawo jazdy trwa bardzo krótko. Lekarz sprawdza wzrok i słuch, bada puls, sprawdza poziom cukru i przegląda dostarczoną dokumentację medyczną. Jeśli nosisz okulary, weź je ze sobą, podobnie jest w przypadku aparatów słuchowych. Oprócz tego trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, a w przypadku osób chorych przewlekle - dokumentację lekarską. Badanie kosztuje najczęściej 200 zł. 

Nieco inaczej wyglądają badania na prawo jazdy w kategoriach C, D i E. Dotyczą one kierowców zawodowych, którzy za kółkiem spędzają długie godziny. Są bardziej szczegółowe i mają bardziej wyśrubowane wymagania. Badania na prawo jazdy dla kierowców zawodowych obejmują: 

 • badanie ogólne;
 • okulistyczne;
 • badanie psychologiczne;
 • neurologiczne;
 • laryngologiczne;
 • narządu ruchu;
 • pomocnicze (np. EKG).

Badanie okulistyczne jest w tych przypadkach bardziej szczegółowe - dotyczy również umiejętności rozróżniania barw oraz wrażliwości na olśnienia i widzenie po zmierzchu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących któregokolwiek z wyżej wymienionych badań lekarz może skierować kandydata na kierowcę na badania dodatkowe. Warto dodać, że badanie psychologiczne dla kierowców na prawo jazdy kategorii C, C+, D i E są oddzielne. Obejmują psychotesty i rozmowę z psychologiem, trwają około 2 - 3 godzin. Badanie lekarskie dla kierowców zawodowych najczęściej kosztuje 200 zł, a badanie psychologiczne - 150 zł. 

Jak długo jest ważne badanie lekarskie na prawo jazdy? 

To, jak długo jest ważne badanie lekarskie na prawo jazdy, również zależy od kategorii. Minęły już czasy, kiedy lekarz wydawał je bezterminowo. Teraz w przypadki kategorii B, badanie lekarskie na prawo jazdy jest ważne przez maksymalnie 15 lat. W niektórych jednak sytuacjach lekarz orzecznik może zalecić je częściej. Dzieje się tak na przykład w przypadku dużych wad wzroku. 

Badanie lekarskie na prawo jazdy kategorii C, D i E jest ważne przez kolejnych pięć lat. Osoby po 60 roku życia mają obowiązek przechodzić przez nie co 2,5 roku

Oddzielnym tematem są kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B sprzed 2013 roku. Te dokumenty miały bezterminowe badania lekarskie. To się jednak zmieni - posiadacze takich uprawnień do prowadzenia samochodu będą musieli je wymienić między 2028 a 2033 rokiem. Kolejne prawo jazdy będą już związane z badaniem lekarskim obwarowanym terminem końcowym. Maksymalnie będzie to 15 lat. 

Gdzie zrobić badanie na prawo jazdy? Są zmiany

W przypadku badania lekarskiego na prawo jazdy obecnie nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że nie trzeba ich robić w miejscu zameldowania, tak, jak to było kiedyś. A gdzie konkretnie można zrobić badanie na prawo jazdy? Można się zgłosić do wybranego ośrodka medycyny pracy i umówić się tam z lekarzem orzecznikiem, który posiada odpowiednie uprawnienia. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców same organizują takie badania, często ich koszt jest czasem wliczony w cenę kursu. Warto się w tym wcześniej zorientować, bo jest to najprostsza droga na wypełnienie tego obowiązku. 

Źródło: Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o kierowanie pojazdami i kierowców, z dnia 5 grudnia 2022

Czytaj też: 

Każdy kierowca powinien sprawdzić to pole w dowodzie. Można stracić prawko

Ile kosztuje kurs na wózek widłowy? Trzeba spełnić kilka warunków

Dowód osobisty lepiej wozić przy sobie. Luka w przepisach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama