Znak z plusem zaskakuje kierowców. Najważniejsza jest cyfra
Podróżując po europejskich drogach, kierowcy mogą natknąć się na znaki drogowe, które nie mają swoich odpowiedników w Polsce. Przykładem może być Norwegia, gdzie na trasie można spotkać niebieski znak z obrysem samochodu, symbolem „+” oraz cyframi. Co dokładnie oznacza ten znak i jakie konsekwencje grożą za jego zignorowanie?

Spis treści:
Kierowcy podróżujący z Polski na północ Europy powinni zwrócić szczególną uwagę na jeden charakterystyczny znak drogowy, często spotykany na ulicach norweskich miast. Chodzi o niebieską tablicę z konturem samochodu, wewnątrz którego widnieje znak plusa i liczba. Choć może wydawać się niepozorny, niesie za sobą istotne informacje - a jego zlekceważenie może skutkować dotkliwym mandatem. Nieznajomość przepisów nie chroni bowiem przed konsekwencjami.
Samochód z symbolem „+” oraz cyframi - co oznacza ten znak?
Niebieski znak z obrysem samochodu, znakiem plusa i cyframi informuje kierowców o tzw. pasach współdzielonych - czyli przeznaczonych wyłącznie dla pojazdów, w których znajduje się kierowca oraz co najmniej dwóch pasażerów. To rozwiązanie, znane na Zachodzie jako "carpooling", od lat cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Coraz częściej wdrażają je również europejskie kraje, takie jak Holandia, Niemcy, Francja czy właśnie Norwegia.
Pasy ruchu współdzielonego mają przede wszystkim na celu zwiększenie przepustowości dróg w warunkach miejskich korków. Ich wprowadzenie miało skrócić czas przejazdu i uczynić go bardziej przewidywalnym, co z kolei miało zachęcić kierowców do wspólnego podróżowania, zamiast poruszania się w pojedynkę. Dzięki temu carpooling staje się nie tylko bardziej ekonomicznym, ale i ekologicznym wyborem.
Kto może korzystać z pasów współdzielonych w Norwegii?
W przypadku norweskiego oznaczenia "znak informacyjny nr 509" przepisy jasno określają, kto może korzystać z pasa ruchu współdzielonego. Uprzywilejowany dostęp mają autobusy, taksówki oraz pojazdy przewożące pasażerów. Co istotne, z pasa mogą korzystać również zwykłe samochody osobowe, o ile przewożą co najmniej tyle osób, ile wskazano na znaku - zazwyczaj 2 lub 3. Po nowelizacji przepisów w 2005 roku, do grona uprawnionych dodano także pojazdy bezemisyjne, takie jak auta elektryczne i wodorowe.
Ile wynosi mandat za nieznajomość tego przepisu?
Korzystanie z pasa oznaczonego znakiem "509" bez spełnienia wymogu minimalnej liczby pasażerów może nas słono kosztować. Zgodnie z norweskim taryfikatorem, kara za takie wykroczenie wynosi 5500 koron, czyli niemal 2000 złotych. Co ważne, przestrzegania przepisów pilnują nie tylko policyjne patrole - norweskie służby dysponują zaawansowanymi systemami kamer, które potrafią dokładnie zidentyfikować liczbę osób znajdujących się w pojeździe.