250 zł za złamanie przepisu. Nowy znak drogowy P+D

W tym roku u naszych południowych sąsiadów pojawił się nowy znak drogowy – IP 13f. Jego najważniejszymi elementami są litery P+D. Lepiej nie mylić go ze znakami IP 13d oraz IP 13e. Co oznaczają nowe czeskie znaki?

W Polsce mamy ponad 300 różnych znaków drogowych (pionowych i poziomych). Kierowca ma obowiązek znać i przestrzegać każdego z nich. Co gorsza, znaki drogowe w Europie nie są zestandaryzowane, więc wyjeżdżając za granicę powinniśmy wiedzieć, jak interpretować oznakowanie drogowe kraju, do którego wjeżdżamy. Na szczęście zwykle znaki są podobne - ograniczenia prędkości, zakazy wjazdu, oznaczenia przejść dla pieszych mają bardzo podobny wygląd. Ale czasem za granicą występują znaki, których u nas nie ma w ogóle i trudno się domyślić, co oznaczają. 

Nowy znak w Czechach. Co oznacza P+D?

Od pewnego czasu zbiór swoich znaków drogowych poszerzyli np. Czesi. Przekraczając południową granicę kraju musimy wiedzieć, że od 1 stycznia 2024 r. stosują prostokątny znak z literami P+D. Dołączył on do znaków P+R oraz K+R, które, choć obowiązują dłużej, też mogą być dla polskich obywateli kompletnie niezrozumiałe.

Reklama

Znak IP13f, czyli granatowy prostokąt z literami P+D (Park plus Drive) to oznaczenie miejsca parkowania pojazdów osób, które zamierzają niezwłocznie skorzystać z usługi carpoolingu. Chodzi o kontynuowanie podróży z inną osobą, innym samochodem. Czeski prawodawca chce w ten sposób zachęcić obywateli do wspólnego korzystania z samochodów. Np. jadąc do pracy można na obrzeżu miasta zostawić swoje auto i dosiąść się do kolegi, zmniejszając w ten sposób natężenie ruchu w mieście i redukując koszty dojazdu.

Dziwne znaki drogowe. Co oznacza P+R i K+R?

Znak IP 13f dołączył do wprowadzonych wcześniej znaków IP 13d oraz IP 13e. Wszystkie wyglądają tak samo, ale różnią się wykorzystanymi literami. P+R oznacza miejsce parkingowe typu Park and Ride - rozwiązanie znane też u nas jako "zaparkuj i jedź". Chodzi o punkty, w których można zostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Często posiadając bilet okresowy na komunikację, samochód można zostawić w takim miejscu zupełnie za darmo.

Za to trzeci rodzaj - K+R, to tzw. Kiss and Ride ("pocałuj i jedź"). Rozwiązanie to jest popularne również w Polsce - na terenie lotnisk, czy dworców. Daje ono możliwość zatrzymania się na kilka minut, w celu pożegnania, czy odprowadzenia do budynku osoby, którą przywieźliśmy na lotnisko czy dworzec.

Jaka kara za parkowanie w Czechach?

Choć wszystkie te znaki wygladają podobnie, warto zwracać uwagę na to, jakie litery się na nich znajdują. Mandat za nieprawidłowe parkowanie w Czechach wynosi 1000 do 1500 koron, czyli ok 170 do 250 zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znak drogowy | znaki drogowe pionowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy