Tymczasowe cyfrowe prawo jazdy w mObywatelu. Padła ostateczna data

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że tymczasowe cyfrowe prawo jazdy udostępnione zostanie w aplikacji mObywatel najpóźniej 21 sierpnia bieżącego roku. Dzięki niemu osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy będą mogły usiąść za kierownicą, zanim jeszcze odbiorą w wydziale komunikacji fizyczny dokument.

Od 21 sierpnia wszyscy obywatele będą mogli korzystać z tymczasowego cyfrowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel
Od 21 sierpnia wszyscy obywatele będą mogli korzystać z tymczasowego cyfrowego prawa jazdy w aplikacji mObywatelNews LubuskiEast News

Na nowe przepisy od wielu lat czekały osoby rozpoczynające swoją przygodę z motoryzacją.

Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu - stwierdził minister w rozmowie z PAP.

W rzeczywistości tempo nie będzie tak błyskawiczne, bo świeżo upieczony kierowca będzie musiał poczekać, aż informacje o zdanym egzaminie trafią do Centralnej Ewidencji Kierowców. Śmiało można jednak zakładać, że - w najgorszym wypadku - stanie się tak w terminie do 48 godzin od samego egzaminu.

Tymczasowe cyfrowe prawo jazdy. Jak działa i kogo obejmie?

Teoretycznie nowa funkcjonalność pojawi się w aplikacji mObywatel 7 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że począwszy od tej daty, wszyscy będą mogli z niej skorzystać.

Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim - podkreślił Cieszyński.

Przypominamy, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o aplikacji mObywatel, tymczasowe cyfrowe prawo jazdy ważne będzie przez okres 30 dni. To wystarczający okres, by z wyrobieniem fizycznego dokumentu uporały się wydział komunikacji i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. W tym czasie, legitymując się cyfrowym certyfikatem, kierowca będzie mógł legalnie prowadzić pojazdy.Tymczasowe cyfrowe prawo jazdy dotyczyć ma najpopularniejszych kategorii:

  • B,
  • B1,
  • A,
  • A1,
  • A2,
  • AM,
  • B+E,
  • T.  

Prawo jazdy i ubezpieczenie w telefonie

5 grudnia 2020 roku w Polsce zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienia do prowadzenia pojazdów czy zawarcie obowiązkowej polisy OC. Dzięki terminalom w radiowozach policjanci mogą na bieżąco weryfikować informacje o konkretnym kierowcy, co stanowi duże ułatwienie dla zmotoryzowanych.

Mimo tego zawsze warto mieć przy sobie co najmniej jeden dokument potwierdzający naszą tożsamość lub telefon z aplikacją mObywatel, w której znajdziemy funkcję mDowód (cyfrowy dowód osobisty) czy - właśnie - mPrawo jazdy. Zmotoryzowani korzystać też mogą m.in. z funkcji "moje pojazdy", w których znajdą informacje dotyczące m.in:.

  • terminu ważności badań technicznych,
  • polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC
  • terminu ważności pozwolenia czasowego.
Kierowca wyszedł przez okno w czasie jazdyPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas