Nauka jazdy samochodem z rodzicem. Dobry pomysł?

Czy wkrótce kandydaci na kierowców będą się szkolić pod okiem rodziców? Temat ten wraca od kilku lat, ale ciągle nie może ruszyć z miejsca.

Przed podejściem do egzaminu kandydat na kierowcę będzie mógł się uczyć pod okiem rodziców
Przed podejściem do egzaminu kandydat na kierowcę będzie mógł się uczyć pod okiem rodzicówArkadiusz ZiółekEast News

Pierwsze poważniejsze doniesienia, że rząd może postawić na takie zmiany pojawiły się w 2018 roku. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Ale temat nie został całkowicie zarzucony, pisaliśmy o nim w naszym serwisie w grudniu 2021 roku, a teraz wraca do niego "Rzeczpospolita".Gazeta podaje, że do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. "Ma być gotowy lada miesiąc. To kolejny pomysł, by wprowadzić większy stopień bezpieczeństwa na drogach" - wskazuje "Rz".

Projekt przewiduje jazdę dzieci i młodzieży z opiekunami, najczęściej z rodzicami. Opiekunowie będą musieli spełnić ustawowe wymagania. Muszą być dobrymi, pewnymi kierowcami. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie to weryfikowane. Czy mandaty będą dyskwalifikować? A co z "niedzielnymi kierowcami", którzy mandatów nie mają, ale niemal wcale nie jeżdżą samochodem?

Zdaniem Tomasza Matuszewskiego, wicedyrektora Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, im większa i lepsza opieka nad młodym kierowcą, tym więcej bezpieczeństwa na drogach. Brak praktycznej nauki jazdy pozostaje wciąż wielkim problemem.

Osoby, które w trakcie nauki jazdy będą korzystały ze wsparcia najbliższych (rodziców, opiekunów), mają szansę zdać egzamin w sprzyjających warunkach. "Chodzi o to, by opiekunowie, rodzice przeszli szkolenie, jak poradzić sobie z młodym człowiekiem za kierownicą, a potem ubezpieczyli taką działalność" - wskazuje Matuszewski.

Projekt nowelizacji zakłada, że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra infrastruktury oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą już stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Pytania mają sprawdzać rzeczywistą znajomość przepisów, a nie egzekwować wyuczone na pamięć odpowiedzi. Podstawą ma być znajomość przepisów i reguł na drodze.

"Rz" podaje, że nowela wprowadzi jednoznacznie wskazane błędy popełniane podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, skutkujące natychmiastowym jego przerwaniem. Oprac. Mirosław Domagała***

Moto flesz. Odcinek 22INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas