Kolejny błąd w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. To już tradycja?

Równy rok temu przez resort infrastruktury przetoczyła fala dymisji, będąca następstwem skandalu z wadliwymi pytaniami w teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy. Petycja, która wpłynęła właśnie do Sejmu sugeruje, że państwowa baza pytań egzaminacyjnych wciąż nie jest wolna od błędów.

Do Sejmu wpłynęła petycja, której autor wytyka kolejny błąd w pytaniach na egzaminacyjnych na prawo jazdy / fot. Andrzej Zbraniecki
Do Sejmu wpłynęła petycja, której autor wytyka kolejny błąd w pytaniach na egzaminacyjnych na prawo jazdy / fot. Andrzej ZbranieckiPiotr Kamionka/ REPORTERAgencja SE/East News

Jak informuje "Rzeczpospolita", do Sejmu trafiła obywatelska petycja, której autor wskazuje kolejny błąd w państwowej bazie pytań. Jedno z pytań dotyczyć ma sytuacji, która - zgodnie z przepisami - nie ma prawa zdarzyć się na polskiej drodze...

Kolejne pytanie na egzaminie na prawo jazdy wprowadza w błąd

Autor petycji zwraca uwagę na pytanie dotyczące zachowania kierującego na przejeździe kolejowym. Brzmi ono: "czy w widocznej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd i upewnić się, czy nie nadjeżdża pojazd szynowy".

Do pytania dołączony jest film, przedstawiający przejazd kolejowo-drogowy kategorii C. Tutaj właśnie pojawia się problem.

Zgodnie z definicją przejazd kolejowo-drogowy kategorii C jest to:

przejazd kolejowo-drogowy, na którym ruch drogowy jest kierowany przy pomocy samoczynnego systemu przejazdowego (ssp) wyposażonego tylko w sygnalizatory drogowe.

Problem w tym, że na filmie widoczny jest przejazd kolejowo-drogowy kat. C, przed którym - oprócz sygnalizatorów drogowych - ustawiony jest znaki B-20 "Stop".

Oznacza to, że pytanie egzaminacyjne dotyczy sytuacji, która - zgodnie z obowiązującym prawem - nie powinna mieć miejsca na polskich drogach. 

To nie pierwsza wpadka z pytaniami egzaminacyjnymi na prawo jazdy

Warto przypomnieć, że równy rok temu - w styczniu i lutym 2022 roku - kandydaci na kierowców żyli skandalem związanym z pojawieniem się w bazie pytań egzaminacyjnych aż dziewięciu pytań, które nie miały prawa się tam znaleźć.

Pod koniec stycznia 2022 roku resort wprowadził do bazy egzaminacyjnej 41 nowych pytań. Dziewięć z nich było wadliwych. Zawierały niewłaściwie przypisane odpowiedzi.

Przez ewidentne błędy komisji odpowiedzialnej za formułowanie pytań egzaminu nie zdało wówczas 16 osób w 14 ośrodkach egzaminowania w całym kraju.

W związku ze skandaliczną wpadką w resorcie infrastruktury doszło wówczas do kilku dymisji - Pracę stracił szef komisji weryfikacyjnej przy resorcie, która ocenia i zatwierdza pytania egzaminacyjne, oraz jeden z jej członków.

***

Moto Flesz 78: Parlament Europejski zdecydował o przyszłości aut spalinowych
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas