Czy znasz kodeks drogowy? Okazuje się, że nie bardzo. Tutaj odpowiedzi z wyjaśnieniem

Każdy kierowca powinien, widząc dany znak i wjeżdżając na skrzyżowanie wiedzieć, czy ma pierwszeństwo, czy nie, czy może zawrócić, czy może wyprzedzić dany pojazd itd.

.
.Informacja prasowa (moto)

Wczoraj zadaliśmy wam kilka pytań z kodeksu ruchu drogowego. Opublikowaliśmy sześć znaków i 6 sytuacji, a waszym zadaniem była właściwa ich interpretacja (tekst ten znajdziesz tutaj). Dzisiaj odpowiedzi, wraz z wyjaśnieniem eksperta.

Pytanie 1.

.Informacja prasowa (moto)

Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost.

Oznacza to, że w tej sytuacji skręcający tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi osobowemu poruszającemu się na wprost. Pierwszeństwo ma samochód osobowy.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95 ust. 4).

Pytanie 2.

.Informacja prasowa (moto)

Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost.

Samochód osobowy nie jedzie jednak na wprost, lecz skręca w prawo. W tej sytuacji kierujący tramwajem nie ma zatem obowiązku ustępowania pierwszeństwa skręcającemu w prawo samochodowi. Pierwszeństwo ma  tramwaj.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95 ust. 4).

 Pytanie 3.

.Informacja prasowa (moto)

Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik.

Wynika stąd zatem, że jeśli pasażerowie już nie wsiadają ani nie wysiadają z tramwaju, kierujący samochodem może, oczywiście zachowując ostrożność. Nie ma potrzeby oczekiwania, aż ruszy tramwaj.

(Ustawa Prawo u ruchu  drogowym, art. 26 ust. 6).

Pytanie 4.

.Informacja prasowa (moto)

Nie, pomiędzy znakami nie ma sprzeczności.  Znak B-36  "Zakaz zatrzymywania się" dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie. Znak D-18 "Parking" natomiast oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych. Tabliczka T-30 pod tym znakiem wskazuje z kolei obowiązujący sposób ustawienia pojazdu.

Znak "Zakaz zatrzymywania  się" nie dotyczy miejsc, w których dopuszczalny jest postój lub zatrzymanie pojazdu, a więc te znaki wskazują, że wolno nam zatrzymać pojazd wyłącznie na miejscach wyznaczonych znakiem "Parking" i tylko w sposób wskazany tabliczką. Nie wolno nam natomiast zatrzymać pojazdu na jezdni.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 52 ust. 1).

Pytanie 5.

.Informacja prasowa (moto)

Nie, pomiędzy wskazaniami znaku zakazu i tabliczki nie ma sprzeczności.  Znak B-9 "Zakaz wjazdu rowerów" oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów.  Umieszczona pod znakiem B-9 tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych.

Zakaz wjazdu obowiązuje zatem tylko kierujących rowerami wielośladowymi.

Wprawdzie w praktyce zasadność  stosowanie znaku B-9 z tą tabliczką T-22 wydaje się chybiona, albowiem rowery wielośladowe są dość rzadko spotykane, niemniej jednak pomiędzy znakiem i tabliczką nie ma sprzeczności.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 18  ust. 10 oraz § 16  ust. 2 ).

 Pytanie 6.

.Informacja prasowa (moto)

Sygnał świetlny czerwony nadawany przez sygnalizator S-1 oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, Zatrzymanie pojazdu wynikające z nadawanego sygnału powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku - przed sygnalizatorem. W prezentowanym przypadku nie ma linii warunkowego zatrzymania złożonej z prostokątów, a zatem kierujący samochodem musi zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95  ust. 1 oraz § 99  ust.12 ).

Pytanie 7.

.Informacja prasowa (moto)

Ten znak B-37 to "Zakaz postoju w dni nieparzyste". Oznacza zakaz postoju pojazdów  w  nieparzyste dni miesiąca; zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24.

Zakaz wyrażony tym znakiem nie obowiązuje zatem w podanych godzinach 23.00-23.30.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95  ust. 1 oraz § 28  ust.6 pkt. 2 ).

Pytanie 8.

.Informacja prasowa (moto)

Kierujący samochodem osobowym ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa tylko tramwajowi B, natomiast ma pierwszeństwo przed tramwajem A.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo — także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.  Przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Tak właśnie jest w przypadku tramwaju B, który nadjeżdża z lewej strony, ale ma jako pojazd szynowy pierwszeństwo przed samochodem. Pierwszeństwo nie przysługuje jednak tramwajowi A, który wyjeżdża z pętli na jezdnię.  Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz (m.in.) przy wjeżdżaniu pojazdem szynowym na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Tramwaj A włącza się do ruchu, a więc musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi.

(Ustawa Prawo u ruchu  drogowym, art. 25 ust. 1 oraz Art. 17 ust. 1 pkt. 4).

Pytanie 9.

.Informacja prasowa (moto)

Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-2 ("Zakaz zawracania").

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95  ust. 1 oraz § 96  ust. 2 ).

Pytanie 10.

.Informacja prasowa (moto)

Znak B-25 "Zakaz wyprzedzania" zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Motorower nie jest  pojazdem silnikowym (pojazd silnikowy — pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego).

A zatem kierujący po minięciu znaku "Zakaz wyprzedzania" może wyprzedzić motorower, o ile nie naruszy innych znaków, np. najeżdżając na podwójną linię ciągłą.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95  ust. 1 oraz § 23  ust. 1 oraz  Ustawa Prawo u ruchu  drogowym art. 2 pkt. 32).

Pytanie 11.

.Informacja prasowa (moto)

Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 87  ust. 2 ).

Pytanie 12.

.Informacja prasowa (moto)

Znak B-32 "stój - rogatka uszkodzona" oznacza obowiązek zatrzymania się. Dalszy ruch może nastąpić za zgodą uprawnionej osoby lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.

Nie wystarczy zatem, że kierowca upewni się, czy nie nadjeżdża pociąg. Ma obowiązek zaczekać na zezwolenie na przejechanie przejazdu, które może wydać wyłącznie uprawniona osoba, a więc dróżnik kolejowy lub ew. policjant.

(Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 26  ust.1 i  2 ).

Polski kierowca

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas