Czy znasz kodeks drogowy? Sprawdź to sam!
Jak mawiała pewna mądra kobieta, żaden mężczyzna nie przyzna się, że jest kiepskim kochankiem i kiepskim kierowcą. Coś w tym jest i myślę, że to nie dotyczy tylko panów. A która dama powie, że jeździ beznadziejnie?
Większość ludzi bardzo nie lubi przyznawać się do swoich słabości i nie znosi, kiedy ktoś wytyka im błędy. Można też odnieść wrażenie, że zarozumiałość jest wprost proporcjonalna do głupoty i dyletanctwa. Oczywiście to przekonanie o swojej doskonałości za kierownicą obejmuje nie tylko technikę prowadzenia pojazdu, ale także znajomość przepisów ruchu drogowego. Tu też jest ekspertów co niemiara, zwłaszcza domorosłych. Ktoś gdzieś coś usłyszał, ktoś inny pamięta piąte przez dziesiąte z kursu na prawo jazdy, komuś coś powiedział znajomy, jeszcze inny usłyszał coś w radiu lub telewizji, żonie powiedział mąż, który oczywiście wspaniale zna kodeks drogowy...
Bardzo często wychodzi z tego pomieszanie z poplątaniem. Widać to choćby po komentarzach pod poszczególnymi tekstami dotyczącymi motoryzacji.
Co grosza, błędy bardzo często popełniają także media, które powinny przecież pełnić funkcję edukacyjną. Profesjonalizm nie jest jednak teraz w modzie, liczy się szybki news i sensacja.
Proponuję Wam zatem, Drodzy Czytelnicy, abyście sami sprawdzili Waszą wiedzę. Ułożyłem krótki test, dobierając specjalnie trudne pytania. Nie są to jednak jakieś wyszukane haczyki, lecz zagadnienia odnoszące się do kwestii najważniejszych.
Każdy kierowca powinien przecież, widząc dany znak i wjeżdżając na skrzyżowanie wiedzieć, czy ma pierwszeństwo, czy nie, czy może zawrócić, czy może wyprzedzić dany pojazd itd.
Jeżeli chcecie uczciwie sprawdzić samych siebie, nie sięgajcie do kodeksu drogowego, ale spróbujcie od razu udzielić odpowiedzi. Tak, jakbyście byli za kierownicą pojazdu i musieli podjąć decyzję w ciągu paru sekund.
Gdy już odpowiecie na pytania, wnioski pozostawiam Wam. Oczywiście zawsze można znaleźć wytłumaczenie, że przepisy są głupie. Niemniej jednak nieznajomość prawa w żadnym razie nie zwalnia od obowiązku jego przestrzegania.
Polski kierowca.
Pytanie 1.
Który z pojazdów: tramwaj czy samochód osobowy ma pierwszeństwo w tej sytuacji?
Pytanie 2.
Który z pojazdów: tramwaj czy samochód osobowy ma pierwszeństwo w tej sytuacji?
Pytanie 3.
Czy kierujący samochodem osobowy może ruszyć, jeśli z tramwaju nie będą już wysiadać, ani nie będą wsiadać do niego pasażerowie, a mimo to tramwaj nadal będzie stał na przystanku?
Pytanie 4.
Czy pomiędzy znakami pokazanymi na rysunku występuje sprzeczność?
Pytanie 5.
Czy pomiędzy pokazanym na rysunku znakiem zakazu i tabliczką umieszczoną pod nim występuje sprzeczność?
Pytanie 6.
W sytuacji pokazanej na rysunku kierujący samochodem osobowym powinien zatrzymać się przed drogą poprzeczną, czy przed sygnalizatorem?
Pytanie 7.
Czy zakaz postoju wyrażony tym znakiem obowiązuje w godz. 23.00 - 23.30?
Pytanie 8.
Czy kierujący samochodem osobowym w sytuacji pokazanej na rysunku jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa tramwajom A i B?
Pytanie 9.
Czy ten sygnalizator zezwala również na zawrócenie na skrzyżowaniu (o ile nie zabraniają tego inne znaki), czy tylko na skręcenie w lewo?
Pytanie 10.
Czy po minięciu tego znaku możemy wyprzedzić motorower (pod warunkiem nienajeżdżania na linię podwójną ciągłą, jeśli taka występuje na jezdni)?
Pytanie 11.
Czy widząc taki znak poziomy na lewym skrajnym pasie ruchu kierujący może zawrócić na skrzyżowaniu (o ile nie zabraniają tego inne znaki lub sygnały świetlne), czy wolno mu tylko skręcić w lewo?
Pytanie 12.
Czy widząc taki znak umieszczony przed przejazdem kolejowym kierujący pojazdem może przejechać przez przejazd po upewnieniu się, że z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg?