Zajrzyj do mObywatela i sprawdź punkty. Możesz się zdziwić

Choć nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza zmiany w systemie punktów karnych ,weszła w życie 17 września 2023 r., do dziś jej zapisy zaskakują kierowców. Najważniejszą zmianą w prawie było skrócenie okresu, po którym punkty karne ulegają usunięciu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Po wejściu w zakładkę "punkty karne" znajdziemy informację o liczbie "aktywnych" punktów.
Po wejściu w zakładkę "punkty karne" znajdziemy informację o liczbie "aktywnych" punktów.Paweł RygasINTERIA.PL

Właśnie wtedy skrócono "ważność" obowiązywania punktów karnych z  24 do 12 miesięcy. Przywrócono też możliwość skasowania sześciu punktów karnych w ramach - organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego - tzw. kursów doszkalających dla kierowców. Na skrócenie okresu naciskała branża transportowa, która boryka się z brakiem pracowników, ale prawdopodobnie głównym powodem tego prezentu były nadchodzące wybory parlamentarne, a PiS chciał w ten sposób puścić "oczko" do sporego elektoratu, jakim są kierowcy.

W aplikacji mObywatel możesz sprawdzić konto z punktami karnymi

W zakładce "punkty karne" w aplikacji znajdziemy informacje o liczbie "aktywnych" punktów karnych oraz "tymczasowych" punktów karnych - dane są aktualizowane codzienne o 6 rano. Warto pamiętać, że "tymczasowe" punkty karne dotyczące wykroczeń, za które nie uregulowano grzywny, wliczają się do maksymalnego dopuszczalnego przepisami limitu, czyli 24 punktów karnych dla kierowców z prawem jazdy dłużej niż rok (20 dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 13 miesięcy).

Co z punktami sprzed zmiany przepisów?

Co z punktami karnymi, które zostały przyznane przed 17 września 2023 roku, czyli jeszcze w czasie, gdy obowiązywała zasada dwóch lat ich "ważności"? W nowelizacji ustawy nie ma o tym słowa, choć przecież wiemy, że prawo nie działa wstecz. Jednak w tym wypadku okazuje się, że działa, a ja jestem tego żywym przykładem. Niemal równo rok temu ukarano mnie kilkoma punktami za niewielkie przekroczenie prędkości. Po sprawdzeniu aplikacji mObywatel okazuje się, że punkty zostały skasowane.

Możliwość usunięcia sześciu punktów karnych w ciągu roku

Nowelizacja wprowadza również możliwość usunięcia sześciu punktów karnych w ciągu roku za udział w kursie reedukacyjnym. Kurs będzie obejmował część teoretyczną i praktyczną, a jego celem jest poprawa umiejętności i wiedzy kierowców. Kursy organizowane są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Warunki udziału w kursie reedukacyjnym:

  • Kierowca może wziąć udział w kursie tylko raz na pół roku.
  • Kierowca nie może wziąć udziału w kursie w okresie pierwszego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.
  • Kierowca musi mieć na swoim koncie co najmniej sześć punktów karnych.
  • Kierowca musi pokryć koszt kursu (od 500 do nawet 1000 zł)

Nowe zasady usuwania punktów karnych

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady usuwania punktów karnych z ewidencji kierowców. Zmiany te mają na celu usprawnienie systemu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Punkty karne są usuwane z ewidencji po upływie jednego roku od daty:

  • Uprawomocnienia się rozstrzygnięcia (np. wyroku sądowego)
  • Uiszczenia grzywny w drodze mandatu karnego

Uwaga! W przeciwieństwie do poprzedniego systemu, bieg przedawnienia dla mandatów karnych rozpoczyna się od daty uiszczenia grzywny, a nie od daty wystawienia mandatu. Do momentu uregulowania mandatu punkty są przypisane do kierowcy, ale okres roku ich "ważności" nie jest liczony.

Celem zmian było zwiększenie ściągalności mandatów karnych (która kiedyś wynosiła tylko 50%) oraz motywowanie kierowców do szybszego regulowania należności.

Przykład

Kierowca otrzymał mandat karny za przekroczenie prędkości. Grzywnę uiszcza po 6 miesiącach od daty wystawienia mandatu. Punkty karne zostaną usunięte z jego ewidencji po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny, czyli po 18 miesiącach od daty wystawienia mandatu.

Toyota Yaris po liftingu. Jeździłem nową, mocniejszą hybrydąINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas